TYP: a1

Powstaje pierwszy na świecie elektryczny kuter

poniedziałek, 31 sierpnia 2015
z mediów | JM
Już wkrótce rozpoczną się testy pierwszego kutra napędzanego elektrycznie - Selfa Elmax 1099. Norwescy właściciele jednostki zawarli już kontrakt na dostawę baterii dla statku.

"Karoline", bo tak ma zostać nazwany kuter, była w budowie już od jesieni zeszłego roku. Jej konstrukcją zajmowały się firmy Selfa Arctic AS i Siemens. Jednostka przez długi czas nie miała potencjalnych nabywców. Dopiero w ubiegłym miesiącu projekt został zakontraktowany przez norweskiego armatora Øra AS. Dzięki temu znalazł się on na prostej drodze do finalizacji. Wybrano już dostawcę baterii, którym będzie firma Corvus Energy. Już wkrótce rozpoczną się testy jednostki.

Selfa Elmax 1099 będzie pierwszym w pełni zasilanym elektrycznie kutrem rybackim. Oprócz braku emisji dwutlenku węgla, jego zaletami będzie niższy poziom hałasu, wibracji i zredukowanie kosztów paliwa o 70%. Jednostka będzie wyposażona w generator elektryczności i akumulator. Jego ładowanie w porcie ma trwać od sześciu do ośmiu godzin.
Tagi: Norwegia, Selfa Elmax 1099, kuter, elektryczny, Selfa Arctic, Siemens
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 June

Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" na Florydzie zakończyli rejs przez Atlantyk.
poniedziałek, 8 czerwca 1992
W Dartmouth na "Express Crusader" kończy rejs Naomi James; był to pierwszy kobiecy i samotny rejs trasą wokół trzech przylądków.
czwartek, 8 czerwca 1978
Z Górek Zachodnich wyruszył, z zamiarem opłynięcia Islandii, s/y "Euros" z Kapitanem Wojciechem Orszulokiem; powrócił do Górek w dniu 13.08.1968 r. po przebyciu 4500 Mm.
sobota, 8 czerwca 1968
W stoczni J. C. Tecklenborg w Geestemünde schodzi na wodę "Potosi" budowany dla F. Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej.
sobota, 8 czerwca 1895