TYP: a1

Powstaje pierwszy na świecie elektryczny kuter

poniedziałek, 31 sierpnia 2015
z mediów | JM
Już wkrótce rozpoczną się testy pierwszego kutra napędzanego elektrycznie - Selfa Elmax 1099. Norwescy właściciele jednostki zawarli już kontrakt na dostawę baterii dla statku.

"Karoline", bo tak ma zostać nazwany kuter, była w budowie już od jesieni zeszłego roku. Jej konstrukcją zajmowały się firmy Selfa Arctic AS i Siemens. Jednostka przez długi czas nie miała potencjalnych nabywców. Dopiero w ubiegłym miesiącu projekt został zakontraktowany przez norweskiego armatora Øra AS. Dzięki temu znalazł się on na prostej drodze do finalizacji. Wybrano już dostawcę baterii, którym będzie firma Corvus Energy. Już wkrótce rozpoczną się testy jednostki.

Selfa Elmax 1099 będzie pierwszym w pełni zasilanym elektrycznie kutrem rybackim. Oprócz braku emisji dwutlenku węgla, jego zaletami będzie niższy poziom hałasu, wibracji i zredukowanie kosztów paliwa o 70%. Jednostka będzie wyposażona w generator elektryczności i akumulator. Jego ładowanie w porcie ma trwać od sześciu do ośmiu godzin.
Tagi: Norwegia, Selfa Elmax 1099, kuter, elektryczny, Selfa Arctic, Siemens
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002