TYP: a1

Powstaje pierwszy na świecie elektryczny kuter

poniedziałek, 31 sierpnia 2015
z mediów | JM
Już wkrótce rozpoczną się testy pierwszego kutra napędzanego elektrycznie - Selfa Elmax 1099. Norwescy właściciele jednostki zawarli już kontrakt na dostawę baterii dla statku.

"Karoline", bo tak ma zostać nazwany kuter, była w budowie już od jesieni zeszłego roku. Jej konstrukcją zajmowały się firmy Selfa Arctic AS i Siemens. Jednostka przez długi czas nie miała potencjalnych nabywców. Dopiero w ubiegłym miesiącu projekt został zakontraktowany przez norweskiego armatora Øra AS. Dzięki temu znalazł się on na prostej drodze do finalizacji. Wybrano już dostawcę baterii, którym będzie firma Corvus Energy. Już wkrótce rozpoczną się testy jednostki.

Selfa Elmax 1099 będzie pierwszym w pełni zasilanym elektrycznie kutrem rybackim. Oprócz braku emisji dwutlenku węgla, jego zaletami będzie niższy poziom hałasu, wibracji i zredukowanie kosztów paliwa o 70%. Jednostka będzie wyposażona w generator elektryczności i akumulator. Jego ładowanie w porcie ma trwać od sześciu do ośmiu godzin.
Tagi: Norwegia, Selfa Elmax 1099, kuter, elektryczny, Selfa Arctic, Siemens
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911