TYP: a1

Pierwsze promy bezzałogowe już za kilka lat?

czwartek, 17 września 2015
z mediów | JM
Jak twierdzi Oskar Levander, wiceprezes ds. Innowacji, Inżynierii i Technologii w Rolls Royce Marine, już za cztery do pięciu lat powinniśmy się spodziewać pierwszych bezzałogowych jednostek, sterowanych z lądu.

jednostka bezzałogowa

W Kopenhadze rozpocznie się wkrótce 40. Coroczna Konferencja Interferry, poświęcona przyszłości przemysłu wodnego. Podczas wstępnego przemówienia, Oskar Levander - który od lat znany jest jako propagator futurystycznego pomysłu dotyczącego jednostek załogowych - zapowiedział, że pierwsze promy tego typu mogą znaleźć się na wodzie już za 4-5 lat. Jak twierdzi Levander, już teraz znajdujemy się na początku ery "statków inteligentnych", które dzięki systemom komputerowym potrafią wyręczyć człowieka w większości kwestii. Jest to jednak jedynie wstęp do w pełni zautomatyzowanych, sterowanych zdalnie jednostek.

Statki bezzałogowe miałyby początkowo pracować w zakresie lokalnym, ponieważ prawo międzynarodowe nie jest dostosowane do tego typu pomysłów. Levander zdradził również, że Rolls Royce przeznaczył 6.6 miliona dolarów na rozwój badań i powstanie wstępnych projektów statków nowej generacji. Wierzy on, że już wkrótce myśl o bezzałogowych statkach będzie równie powszechna, co o samolotach i pojazdach naziemnych tego typu. Konferencja Interferry odbędzie się w dniach od 3-7 października.
Tagi: Oskar Levander, Rolls Royce, bezzałogowy, przyszłość
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942