TYP: a1

Pierwsze promy bezzałogowe już za kilka lat?

czwartek, 17 września 2015
z mediów | JM
Jak twierdzi Oskar Levander, wiceprezes ds. Innowacji, Inżynierii i Technologii w Rolls Royce Marine, już za cztery do pięciu lat powinniśmy się spodziewać pierwszych bezzałogowych jednostek, sterowanych z lądu.

jednostka bezzałogowa

W Kopenhadze rozpocznie się wkrótce 40. Coroczna Konferencja Interferry, poświęcona przyszłości przemysłu wodnego. Podczas wstępnego przemówienia, Oskar Levander - który od lat znany jest jako propagator futurystycznego pomysłu dotyczącego jednostek załogowych - zapowiedział, że pierwsze promy tego typu mogą znaleźć się na wodzie już za 4-5 lat. Jak twierdzi Levander, już teraz znajdujemy się na początku ery "statków inteligentnych", które dzięki systemom komputerowym potrafią wyręczyć człowieka w większości kwestii. Jest to jednak jedynie wstęp do w pełni zautomatyzowanych, sterowanych zdalnie jednostek.

Statki bezzałogowe miałyby początkowo pracować w zakresie lokalnym, ponieważ prawo międzynarodowe nie jest dostosowane do tego typu pomysłów. Levander zdradził również, że Rolls Royce przeznaczył 6.6 miliona dolarów na rozwój badań i powstanie wstępnych projektów statków nowej generacji. Wierzy on, że już wkrótce myśl o bezzałogowych statkach będzie równie powszechna, co o samolotach i pojazdach naziemnych tego typu. Konferencja Interferry odbędzie się w dniach od 3-7 października.
Tagi: Oskar Levander, Rolls Royce, bezzałogowy, przyszłość
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 August

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642