TYP: a1

Morska elektrowania wiatrowa wkrótce na polskim wybrzeżu?

czwartek, 10 grudnia 2015
z mediów | JM
Do 2022 roku ma zostać zrealizowany planowany projekt "Bałtyk Środkowy III" - olbrzymia morska elektrownia wiatrowa, która powstanie na polskim wybrzeżu Bałtyku. Już teraz trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu. Sama budowa ma ruszyć w 2018 roku.

wiatrowa elektrownia morska

"Turbiny wiatrowe w Szwecji, 2011 ubt" by © 2011 by Tomasz Sienicki (Own work). Licensed under CC BY 3.0 via Commons.


Bałtyk Środkowy III ma zostać wybudowany 23 km od brzegu morza, na wysokości Smołdzina i Łeby. Tam, na obszarze około 90 kilometrów kwadratowych, wzniesione będą 275-metrowe wieże wyposażone w rotory - napędzane wiatrem śmigła. Ich średnica ma wynieść nawet do 200 metrów. 120 turbin wiatrowych będzie wytwarzać prąd o mocy 1200 MW, który poprzez kable podmorskie i podziemne przesyłany będzie na ląd.

Autorem projektu jest polska spółka energetyczna Grupa Polenergia. Obecnie prowadzone są konsultacje społeczne z udziałem Gdańskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Potrwają one do 21 grudnia. Według planów, budowa Bałtyku Środkowego III rozpocznie się w 2018 roku i potrwa przez trzy lub cztery lata.
Tagi: morska elektrownia wiatrowa, Łeba, Polska, Polenergia, prąd
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 October

Odbyło się wodowanie pierwszego polskiej konstrukcji jachtu pełnomorskiego Konik Morski nazwanego "Eksperyment"; konstruktor Lech Tumiłowicz; jego późniejsza wersja to "Opty" Leonida Teligi, słynnego z rejsu dookoła świata.
poniedziałek, 25 października 1937