TYP: a1

Bezzałogowy trimaran? Projekt już powstał

poniedziałek, 31 sierpnia 2015
z mediów | JM
Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth i projektanci z firmy Shuttleworth Design zaprezentowali plany bezzałogowego trimaranu "MARS" (Mayflower Autonomous Research Ship). Ma on powstać i wyruszyć w pierwszy rejs w ciągu najbliższych pięciu lat.
Futurystyczna jednostka ma być zasilana energią słoneczną i wiatrową. Jej długość wyniesie 32.5 metra, a szerokość 17 metrów. "MARS" ma rozwijać prędkość do 20 węzłów przy wietrznych warunkach i 12.5 węzła dzięki elektrycznemu silnikowi. Na jego pokładzie umieszczone zostaną drony i narzędzia do badań z zakresu meteorologii, oceanografii i klimatologii.

Według planów, "MARS" ma wejść w fazę testów za cztery lata, a w 2020 roku samotnie przeprawić się przez Atlantyk - upamiętniając 400. rocznicę przypłynięcia pierwszych angielskich osadników do Ameryki. Docelowo pokona on trasę z Plymouth w Stanach Zjednoczonych do miejscowości o tej samej nazwie w Anglii. Jak zapowiadają projektanci trimaranu, mógłby on pokonać tę drogę nawet w ciągu zaledwie siedmiu dni. Pozostaje tylko pytanie: jak szybko bezzałogowe statki opanują morza i oceany?
Tagi: trimaran, MARS, bezzałogowy, energia słoneczna, Shuttleworth Design, Plymouth
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871