TYP: a1

Bezzałogowy trimaran? Projekt już powstał

poniedziałek, 31 sierpnia 2015
z mediów | JM
Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth i projektanci z firmy Shuttleworth Design zaprezentowali plany bezzałogowego trimaranu "MARS" (Mayflower Autonomous Research Ship). Ma on powstać i wyruszyć w pierwszy rejs w ciągu najbliższych pięciu lat.
Futurystyczna jednostka ma być zasilana energią słoneczną i wiatrową. Jej długość wyniesie 32.5 metra, a szerokość 17 metrów. "MARS" ma rozwijać prędkość do 20 węzłów przy wietrznych warunkach i 12.5 węzła dzięki elektrycznemu silnikowi. Na jego pokładzie umieszczone zostaną drony i narzędzia do badań z zakresu meteorologii, oceanografii i klimatologii.

Według planów, "MARS" ma wejść w fazę testów za cztery lata, a w 2020 roku samotnie przeprawić się przez Atlantyk - upamiętniając 400. rocznicę przypłynięcia pierwszych angielskich osadników do Ameryki. Docelowo pokona on trasę z Plymouth w Stanach Zjednoczonych do miejscowości o tej samej nazwie w Anglii. Jak zapowiadają projektanci trimaranu, mógłby on pokonać tę drogę nawet w ciągu zaledwie siedmiu dni. Pozostaje tylko pytanie: jak szybko bezzałogowe statki opanują morza i oceany?
Tagi: trimaran, MARS, bezzałogowy, energia słoneczna, Shuttleworth Design, Plymouth
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 July

Pierwsze okrążenie Przylądka Horn przez Wollema Schontena.
poniedziałek, 25 lipca 1616
Zmarła Krystyna Eisele, honorowy wicekomandor Yacht Klubu Polski, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, sędzia klasy państwowej.
niedziela, 25 lipca 2004
Zmarł Jerzy Fijka, sekretarz, a następnie redaktor naczelny "Żagli", fotografik, animator polskiego żeglarstwa.
wtorek, 25 lipca 1995
Na pokładzie s/y "Jurand" w Trzebieży zmarła Elżbieta Kazimierczuk-Dziewulska, organizatorka wielu kursów żeglarskich w Trzebieży, Jastarni, Zegrzynku, była instruktorem żeglarstwa, przodownikiem turystyki żeglarskiej PTTK, żoną znanego autora podręcznikó
sobota, 25 lipca 1981
Towarzystwo Przyjaciół Sportów Wodnych (pierwsza organizacja sportowo-żeglarska w odrodzonej Polsce) zorganizowało pierwsze regaty żeglarskie na wodach Jeziora Charzykowskiego.
niedziela, 25 lipca 1920
Inwazja floty angielskiej na Antwerpię.
wtorek, 25 lipca 1809