TYP: a1

Bezzałogowy trimaran? Projekt już powstał

poniedziałek, 31 sierpnia 2015
z mediów | JM
Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth i projektanci z firmy Shuttleworth Design zaprezentowali plany bezzałogowego trimaranu "MARS" (Mayflower Autonomous Research Ship). Ma on powstać i wyruszyć w pierwszy rejs w ciągu najbliższych pięciu lat.
Futurystyczna jednostka ma być zasilana energią słoneczną i wiatrową. Jej długość wyniesie 32.5 metra, a szerokość 17 metrów. "MARS" ma rozwijać prędkość do 20 węzłów przy wietrznych warunkach i 12.5 węzła dzięki elektrycznemu silnikowi. Na jego pokładzie umieszczone zostaną drony i narzędzia do badań z zakresu meteorologii, oceanografii i klimatologii.

Według planów, "MARS" ma wejść w fazę testów za cztery lata, a w 2020 roku samotnie przeprawić się przez Atlantyk - upamiętniając 400. rocznicę przypłynięcia pierwszych angielskich osadników do Ameryki. Docelowo pokona on trasę z Plymouth w Stanach Zjednoczonych do miejscowości o tej samej nazwie w Anglii. Jak zapowiadają projektanci trimaranu, mógłby on pokonać tę drogę nawet w ciągu zaledwie siedmiu dni. Pozostaje tylko pytanie: jak szybko bezzałogowe statki opanują morza i oceany?
Tagi: trimaran, MARS, bezzałogowy, energia słoneczna, Shuttleworth Design, Plymouth
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912