TYP: a1

Bezzałogowy trimaran? Projekt już powstał

poniedziałek, 31 sierpnia 2015
z mediów | JM
Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth i projektanci z firmy Shuttleworth Design zaprezentowali plany bezzałogowego trimaranu "MARS" (Mayflower Autonomous Research Ship). Ma on powstać i wyruszyć w pierwszy rejs w ciągu najbliższych pięciu lat.
Futurystyczna jednostka ma być zasilana energią słoneczną i wiatrową. Jej długość wyniesie 32.5 metra, a szerokość 17 metrów. "MARS" ma rozwijać prędkość do 20 węzłów przy wietrznych warunkach i 12.5 węzła dzięki elektrycznemu silnikowi. Na jego pokładzie umieszczone zostaną drony i narzędzia do badań z zakresu meteorologii, oceanografii i klimatologii.

Według planów, "MARS" ma wejść w fazę testów za cztery lata, a w 2020 roku samotnie przeprawić się przez Atlantyk - upamiętniając 400. rocznicę przypłynięcia pierwszych angielskich osadników do Ameryki. Docelowo pokona on trasę z Plymouth w Stanach Zjednoczonych do miejscowości o tej samej nazwie w Anglii. Jak zapowiadają projektanci trimaranu, mógłby on pokonać tę drogę nawet w ciągu zaledwie siedmiu dni. Pozostaje tylko pytanie: jak szybko bezzałogowe statki opanują morza i oceany?
Tagi: trimaran, MARS, bezzałogowy, energia słoneczna, Shuttleworth Design, Plymouth
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 September

W okolicy Łeby wszedł na mieliznę s/y "Jurand". Przyczyną wejścia na mieliznę był błąd nawigacyjny - pomyłka w indentyfikacji latarni morskich Stilo i Czołpino; jacht przeszedł kosztowny remont poawaryjny.
piątek, 28 września 1990
W czasie corocznych regat Opali z s/y "Kapitan Haska" wypadł za burtę i zginął III oficer.
niedziela, 28 września 1986
Z Portsmouth startuje 4 edycja regat Whitbread Race.
sobota, 28 września 1985
W Marsylii rozpoczął się rejs Alaina Gerbaulda na s/y "Firecrest".
środa, 28 września 1932
Wodowanie "Prinzess Eitel Friedrich", późniejszego "Daru Pomorza" w hamburskiej stoczni Blohm und Voss.
wtorek, 28 września 1909
Samuel Morse opatentował skonstruowany przez siebie telegraf elektromagnetyczny.
czwartek, 28 września 1837