TYP: a1

Superjacht Kulczyka na Lazurowym Wybrzeżu

poniedziałek, 27 lipca 2015
z mediów | JM
Ostatnio w polskim internecie ciekawość, ale też kontrowersje wywołało nagranie, na którym do portu w Antibes na Riwierze Francuskiej wpływa "Phoenix 2" - luksusowy jacht polskiego biznesmana, Jana Kulczyka. Niezależnie od tego, jakie uczucia wzbudza w nas osoba jej właściciela, warto przyjrzeć się z bliska tej jednostce.

Phoenix 2

Yacht Phoenix 2 - 024" by Axou - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons."Phoenix 2" został zamówiony przez Kulczyka w 2010 roku, z okazji swoich 60. urodzin. Statek został zbudowany przez renomowaną niemiecką stocznię Lürssen, która stworzyła takie jednostki jak największy na świecie jacht "Azzam" czy należący do Paula Allena - współzałożyciela Microsoftu - "Octopus". Należący do Kulczyka jacht mierzy 90 metrów długości, co klasyfikuje go w pierwszej czterdziestce największych jednostek tego typu. Dziób statku ozdobiony jest kilkumetrową figurą feniksa - autorstwa profesora Adama Myjaka z ASP - która ma ważyć aż sześć ton. Z tego powodu jacht musiał być dodatkowo wzmacniany i wyważony, ponieważ miał problemy ze statecznością. "Phoenix 2" rozwija prędkość do 18 węzłów.

Na superjachcie znajduje się sześć kabin, dzięki czemu może on pomieścić do 12 gości i 28 osób załogi. Na jego pokładzie znajdują się również takie dodatki jak basen z oddzielnym jacuzzi, sala kinowa czy miejsce do opalania. Wnętrze, wykończone w stylu Art Deco, zawiera między innymi prywatną kolekcję dzieł sztuki. Jednostka pływa pod banderą Malty. Istnieje możliwość wyczarterowania jachtu - koszt takiej przyjemności to około 800 tys. euro.Tagi: Kulczyk, Phoenix 2, superjacht, Lazurowe Wybrzeże, Polska, Lurssen
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 March

Z Kep (w Kambodży) na "Marie Therese" wyruszył w swój pierwszy rejs Bernard Moitessier; rozbił się na rafach w pobliżu wyspy Diego Garcia.
wtorek, 25 marca 1952
Zmarł Tadeusz Adamowicz, żeglarz i instruktor żeglarstwa, autor m.in. podręcznika "Komendy żeglarskie".
wtorek, 25 marca 1980
Urodził się Karol Olgierd Borchardt, kapitan żeglugi wielkiej, znany głównie jako autor książek marynistycznych, m.in. "Znaczy kapitan", "Krążownik spod Samosierry".
sobota, 25 marca 1905