Zbigniew Gutkowski wygrywa Bitwę o Gotland. Rekord trasy pobity

wtorek, 15 września 2015
Informacja prasowa
Najlepszy polski żeglarz oceaniczny, Zbigniew Gutkowski okazał się bezkonkurencyjny w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland. Popularny Gutek potrzebował 47 godzin i 11 minut, aby pokonać trasę Gdańsk-Gotland-Gdańsk i przy okazji mocno wyśrubował jej rekord.

Zbigniew Gutkowski

Najtrudniejszy wyścig na Bałtyku rozpoczął się w niedzielę o godz. 12:00. Żeglarze-samotnicy wystartowali z portu w Górkach Zachodnich i skierowali się na Gotlandię, po której okrążeniu mieli zawrócić w stronę Trójmiasta. W rywalizacji wziął udział najlepszy polski żeglarz oceaniczny Zbigniew Gutkowski, który zapowiadał pobicie dotychczasowego rekordu trasy – 62 godziny i 15 minut.

Gutek dysponuje najszybszą jednostką pływającą w basenie Morza Bałtyckiego, dlatego jego zwycięstwo nie jest zaskoczeniem. Organizatorzy specjalnie dla niego przygotowali dodatkową klasę IMOCA, w której rywalizował z Tomaszem Siekierko. Gutkowski dopłynął do mety z imponującym wynikiem 47 godzin i 11 minut. Dokładnie tyle czasu potrzebował, aby pokonać dystans ponad 500 mil morskich.

Dla mojego jachtu był to bardzo dobry test, tym bardziej że warunki pogodowe na trasie były ekstremalne. Po opłynięciu Gotlandii rozpoczął się sztorm, a fale sięgały nawet czterech metrów. Taka pogoda utrzymywała się niemal do samej Zatoki Gdańskiej. Jestem bardzo zadowolony ze startu. Moje zwycięstwo było do przewidzenia, ale cieszę się z nowego rekordu – podsumował wyścig Zbigniew Gutkowski.

Na starcie Bitwy o Gotland stanęło 20 zawodników, którzy rywalizują w klasach OPEN i ORC. Do mety zbliża się również Tomasz Siekierko, startujący w klasie IMOCA na jednostce Globe.