TYP: a1

Kolejny samolot spadł z lotniskowca

środa, 7 maja 2025
Hanka Ciężadło

USS Harry S. Truman, chluba amerykańskiej marynarki wojennej, znów stał się gwiazdą internetów. Nie jest to jednak powód do radości – z lotniskowca spadł już drugi samolot  F/A-18E Super Hornet o wartości 60 mln dolarów. Tym razem nie udało się lądowanie.

Najgorszy lotniskowiec na świecie?

Nie przesadzajmy – zdaniem ekspertów to zaszczytne miano należy się Kuzniecowowi, ale faktem jest, że Truman, a właściwie jego załoga, dąży do przejęcia palmy pierwszeństwa w tym względzie.

Od lutego do pierwszych dni maja lotniskowiec zdążył już zaliczyć stłuczkę z masowcem i stracić dwa Hornety; pierwszy z nich ześlizgnął się z pokładu w momencie holowania, drugi wpadł do wody przy nieudanej próbie zatrzymania po lądowaniu. Na szczęście żaden z tych przypadków nie pochłonął ofiar. W ostatnim z nich pilot samolotu zdołał się katapultować i odniósł jedynie lekkie obrażenia.  

Przyczyny incydentów

Od 15 grudnia USS Harry S. Truman pełni misję bojową w rejonie Bliskiego Wschodu – i wygląda na to, że nie służy mu ona najlepiej. 12 lutego doszło do zderzenia z pływającym pod banderą Panamy masowcem Besiktas-M. Stłuczka zdarzyła się w okolicy północnego wyjścia z Kanału Sueskiego – okolica jest zatłoczona, a incydent miał miejsce w nocy. Na razie nie wiadomo, kto zawinił; dochodzenie w sprawie trwa.

Jeżeli chodzi późniejszą o utratę Hornetów, to w zasadzie winą można by obarczyć bojowników Huti – faktem jest, że w obu przypadkach samoloty wpadły do wody w związku z ostrzałem lotniskowca. Czy jednak załoga, bądź co bądź, okrętu wojennego, nie powinna być przygotowana na taki wypadek?

 

Tagi: lotniskowiec, samolot, Truman, USA, Hornet
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877