TYP: a1

„Nowa gorączka złota”. Trump bierze się za oceany

poniedziałek, 5 maja 2025
Hanka Ciężadło

Jak dotąd prezydent USA planował przejąć Kanadę, Grenlandię oraz Kanał Panamski. Najwyraźniej uznał, że to za mało, bo tym razem wziął na cel… oceany. Jak informuje NOAA na swojej oficjalnej stronie, Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze „priorytetowo traktujące przywództwo USA w mapowaniu dna morskiego i eksploracji minerałów”.

Przywództwo USA? Coś nam umknęło?

Być może nie zauważyliśmy, że istnieje jakieś centrum władzy nad planetą – ale przynajmniej się wyjaśniło, dlaczego kosmici zawsze atakują USA. A tak na poważnie – rozporządzenie podpisane przez Trumpa może zmienić bardzo wiele. Niestety, na gorsze.

NOAA (Narodowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery) wydaje amerykańskim podmiotom pozwolenia na poszukiwania i eksploatację podmorskich złóż na podstawie ustawy o zasobach twardych minerałów głębinowych dna morskiego.

Teraz NOAA zobowiązana jest do szybszego przeglądania wniosków o licencję na górnictwo podmorskie. Mają one być przeglądane „bez nieuzasadnionych opóźnień”. Biorąc pod uwagę fakt, że w marcu ponad 1000 pracowników (w większości naukowców) NOAA dostało nagłe wypowiedzenia (i 90 minut na spakowanie się), można założyć, że wnioski rzeczywiście będą przyklepywane bez zbędnych opóźnień.

Co to znaczy dla przyrody?

Mówiąc krótko: katastrofę – szczególnie jeśli eksploatacja podmorskich złóż będzie realizowana bez nadzoru, a pozwolenia wydawane przez ludzi, którzy boją się o swoją pracę, chyba nie będą rzetelnie analizowane; w końcu za coś trzeba spłacić kredyt.

Górnictwo głębinowe z uwagi na technologię jest ogromnym zagrożeniem dla ekosystemów oceanicznych. Prowadzi do fizycznej degradacji środowiska, zanieczyszczenia wód, zakłócenia komunikacji pomiędzy zwierzętami, zniszczenia ich siedlisk, załamania geochemicznych podstaw życia oceanicznego… I tak dalej.

Dlatego właśnie przed przystąpieniem do prac konieczne były szczegółowe analizy, by wilk był syty i owca cała (a więc: człowiek ma minerały, a życie w oceanie nadal istnieje). Wydawanie koncesji „bez nieuzasadnionych opóźnień” przeczy tej idei. Są jednak rzeczy ważne i ważniejsze, a fakt, że pezydent Trump ogłasza "nową gorączkę złota" i liczy, że USA będą światowym potentatem w dziedzinie górnictwa morskiego, nie napawa optymizmem. 

 

Tagi: górnictwo morskie, USA, NOAA, Trump
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940