TYP: a1

Jill Bobrow „Klasyczne jachty żaglowe”

sobota, 11 stycznia 2014
MZ

Powtarzanie klasycznej definicji piękna, na którą składają się trzy elementy, czyli kobieta w tańcu, koń w galopie i fregata pod żaglami zakrawa oczywiście na truizm. Jednak można zdobyć się na komentarz, który nie będzie w zgodzie z tak zwaną poprawnością polityczną i powiedzieć - jeśli kobieta, to pod warunkiem, że urodziwa, a nie paskuda, jeśli koń w galopie, to nie klacz meklemburska pogrubiana. Wtedy okazuje się, że w kategorii „piękno” fregata pod żaglami nie ma konkurencji.


Oczywiście owa fregata symbolizuje wszystko co pływa i ma żagle. Gdyby jednak w tym obrębie przeprowadzić klasyfikację, to palmę pierwszeństwa z pewnością dzierżyłyby klasyczne jachty żaglowe. Potwierdzenie tej tezy znajdziemy w prezentowanym albumie. Przewracając jego strony, nawet największy malkontent zachwyci się zdjęciami i urodą jachtów na tych zdjęciach widocznych. Bo też te zdjęcia zasługują ze wszech miar na określenia, które aż pchają się na usta – genialne, fantastyczne, przepiękne, powalające. Do tego obiekty, które znalazły się przed obiektywem fotografów. Klasyczne jachty, kadłuby zachwycające swa wyrafinowaną linią, maszty i żagle. Żadne tam aluminium, plastiki, dakrony, jedynie szlachetne materiały, egzotyczne drewno, mahoń, teak, do tego mosiądz, a wszystko to spięte kunsztem szkutników. No i wnętrza tych ślicznotek – prawdziwe pomniki rękodzieła.


Ale książka ta to nie tylko album ze znakomitymi zdjęciami, to również tekst. Autorka to wieloletni redaktor znakomitych żeglarskich magazynów, nic zatem w tym dziwnego, że zdjęciom towarzyszy fachowy opis poszczególnych jednostek, okraszony nie tylko szczegółami technicznymi, ale również historią prezentowanych jachtów. Świetna rzecz, trudno w tej chwili dostępna, bowiem od jej wydania upłynęło już trochę czasu, ale warto zdobyć się na wysiłek i pobuszować czy to w antykwariatach, czy w księgarniach z tak zwanych „tanich książek”.


Jill Bobrow „Klasyczne jachty żaglowe”

Firma księgarska Olesiejuk 2011

Stron: 272

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521