TYP: a1

Znaleziono ciało nurka na wraku Wilhelma Gustloffa

poniedziałek, 10 czerwca 2019
Z mediów

Na wraku Wilhelma Gustloffa na Bałtyku znaleziono szczątki nurka. Odkrycia dokonali badający wrak podwodniacy z grupy Baltictech.

Odkrycia dokonano 6 czerwca. Nurkowie z Baltictech prowadzili uzgodnione z Urzędem Morskim i pod nadzorem Narodowego Muzeum Morskiego prace inwentaryzacyjne wraków. Na śródokręciu Wilhelma Gustloffa odkryto szczątki nurka. Dzień wcześniej w pobliżu wraku niemieckiego statku znajdowała się wojskowa francuska fregata. Jak powiedział rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Rafał Goeck - francuska jednostka zgłosiła ratownikom fakt znalezienia ciała pod wodą, po czym odpłynęła na ćwiczenia NATO do Kilonii. Nie wiadomo jednak na pewno, czy mowa o tym samym człowieku, bo Francuzi twierdzili, że martwy nurek przebywał w wodzie góra kilka tygodni a stan ciała, znalezionego przez ekipę z Baltictech wskazywał, że znajduje się ono w tym miejscu od kilku lat.

 

Sprawą znalezionego ciała zajmuje się policja i prokuratura, a śledczy chcą doprowadzić do jego identyfikacji. Dwa tygodnie wcześniej w tym miejscu miało dojść do nielegalnego nurkowania. Pojawiają się także pogłoski, że znalezione ciało należy do zaginionego 28 lipca 2012 roku nurka z Poznania, który według oficjalnej dokumentacji miał jednak nurkować na pobliskim tankowcu Terra.


Wrak niemieckiego liniowca MS Wilhelm Gustloff spoczywa na głębokości 45 metrów, na wysokości Ławicy Słupskiej. W tragedii morskiej uznawanej za największą w historii ludzkości zginęło ponad 6 tysięcy osób. W 1994 roku Polska uznała wrak za mogiłę wojenną, w związku z czym zakazane jest nurkowanie na wraku i w promieniu 500 metrów od niego.

 

Tagi: nurek, Wilhelm Gustloff, Baltictech
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 7 lipca

"Geronimo" bije rekord dookoła Australii (17 dni, 13 godzin, 32 minuty, 39 sekund).
czwartek, 7 lipca 2005
Na Oceanie Południowym zaginął podczas regat Vendee Globe Gerry Roufs na "Groupe LG".
poniedziałek, 7 lipca 1997
Z kanadyjskiego portu Victoria na Pacyfik wyruszył Kanadyjczyk Jon Claus Voss na jachcie o nazwie "Tilikum"; po przepłynięciu trzech oceanów zakończył podróż w Londynie.
niedziela, 7 lipca 1901
"Mari Cha IV" bije rekord przejścia trasy San Francisco - Hawaje z czasem 5 dni, 5 godzin, 43 minuty, 30 sekund.
środa, 7 lipca 2004
W Greenwich królowa Elżbieta II nadaje tytuł szlachecki Francisowi Chichesterowi.
niedziela, 7 lipca 1968