TYP: a1

Znaleziono ciało nurka na wraku Wilhelma Gustloffa

poniedziałek, 10 czerwca 2019
Z mediów

Na wraku Wilhelma Gustloffa na Bałtyku znaleziono szczątki nurka. Odkrycia dokonali badający wrak podwodniacy z grupy Baltictech.

Odkrycia dokonano 6 czerwca. Nurkowie z Baltictech prowadzili uzgodnione z Urzędem Morskim i pod nadzorem Narodowego Muzeum Morskiego prace inwentaryzacyjne wraków. Na śródokręciu Wilhelma Gustloffa odkryto szczątki nurka. Dzień wcześniej w pobliżu wraku niemieckiego statku znajdowała się wojskowa francuska fregata. Jak powiedział rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Rafał Goeck - francuska jednostka zgłosiła ratownikom fakt znalezienia ciała pod wodą, po czym odpłynęła na ćwiczenia NATO do Kilonii. Nie wiadomo jednak na pewno, czy mowa o tym samym człowieku, bo Francuzi twierdzili, że martwy nurek przebywał w wodzie góra kilka tygodni a stan ciała, znalezionego przez ekipę z Baltictech wskazywał, że znajduje się ono w tym miejscu od kilku lat.

 

Sprawą znalezionego ciała zajmuje się policja i prokuratura, a śledczy chcą doprowadzić do jego identyfikacji. Dwa tygodnie wcześniej w tym miejscu miało dojść do nielegalnego nurkowania. Pojawiają się także pogłoski, że znalezione ciało należy do zaginionego 28 lipca 2012 roku nurka z Poznania, który według oficjalnej dokumentacji miał jednak nurkować na pobliskim tankowcu Terra.


Wrak niemieckiego liniowca MS Wilhelm Gustloff spoczywa na głębokości 45 metrów, na wysokości Ławicy Słupskiej. W tragedii morskiej uznawanej za największą w historii ludzkości zginęło ponad 6 tysięcy osób. W 1994 roku Polska uznała wrak za mogiłę wojenną, w związku z czym zakazane jest nurkowanie na wraku i w promieniu 500 metrów od niego.

 

Tagi: nurek, Wilhelm Gustloff, Baltictech
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932