TYP: a1

Ze strachu przed rekinami chcą zabijać foki

wtorek, 3 września 2019
Monika Frenkiel

Na drastyczny pomysł wpadli mieszkańcy półwyspu Cape Cod w stanie Massachusetts – chcą wprowadzić ubój fok, bowiem ich zdaniem, to właśnie większa liczebność tych ssaków powoduje, że coraz częściej przy brzegu pojawiają się rekiny.

Rzeczywiście, coraz więcej rekinów pojawia się u wybrzeży Nowej Anglii. Zanotowano także ataki na człowieka.  We wrześniu ubiegłego roku 26-letni mężczyzna zmarł po tym, jak został ugryziony podczas wsiadania na deskę - był to pierwszy śmiertelny atak rekina w Massachusetts od 1936 roku. A zaledwie miesiąc wcześniej, pewien sześćdziesięciolatek cudem przeżył atak innego rekina. A wiadomo – choć statystycznie atak rekina na człowieka to bardzo rzadki przypadek, wychowani na „Szczękach” Amerykanie zaczynają przejawiać pewne objawy paniki. I proponują władzom rozmaite kroki – w tym zabijanie fok, których obecność ma przywabiać rekiny.

Propozycja ta jest o tyle szokująca, że foki szare niemal całkiem zniknęły z Nowej Anglii z powodu masowych polowań. W 1972 roku wprowadzono ich intensywną ochronę, dzięki której populacja foki wzrosła i wokół Cape Cod mieszka ich obecnie około 50 tys. 
Oczywiście sprawa jest tu nieco bardziej skomplikowana i jak zwykle chodzi o pieniądze – zwiększenie liczebności fok oznacza zmniejszone połowy rybaków. Na biedne foki uwzięli się także przedstawiciele branży turystycznej, którzy twierdzą, że rekiny przepłaszają im klientów a w ogóle to przez foki na plażach pozostaje niemiły zapach. 
Ekolodzy uważają, że zabijanie fok w celu ochrony ludzi jest okrutne, zważywszy na to, jak rzadko dochodzi do ataków rekinów. A zdaniem naukowców zabijanie fok byłoby nieskuteczne, ponieważ sztuki usunięte z Cape Cod wkrótce byłyby zastąpione przez foki z innych obszarów.
Na razie na szczęście debata na ten temat jest bezcelowa, ponieważ prawo federalne zakazuje zabijania fok. Chyba, że tamtejsi mieszkańcy wezmą sprawy w swoje ręce, podobnie jak było na polskim wybrzeżu kilka miesięcy temu…

Tagi: foka, rekin, Cape Cod
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920