TYP: a1

Ze strachu przed rekinami chcą zabijać foki

wtorek, 3 września 2019
Monika Frenkiel

Na drastyczny pomysł wpadli mieszkańcy półwyspu Cape Cod w stanie Massachusetts – chcą wprowadzić ubój fok, bowiem ich zdaniem, to właśnie większa liczebność tych ssaków powoduje, że coraz częściej przy brzegu pojawiają się rekiny.

Rzeczywiście, coraz więcej rekinów pojawia się u wybrzeży Nowej Anglii. Zanotowano także ataki na człowieka.  We wrześniu ubiegłego roku 26-letni mężczyzna zmarł po tym, jak został ugryziony podczas wsiadania na deskę - był to pierwszy śmiertelny atak rekina w Massachusetts od 1936 roku. A zaledwie miesiąc wcześniej, pewien sześćdziesięciolatek cudem przeżył atak innego rekina. A wiadomo – choć statystycznie atak rekina na człowieka to bardzo rzadki przypadek, wychowani na „Szczękach” Amerykanie zaczynają przejawiać pewne objawy paniki. I proponują władzom rozmaite kroki – w tym zabijanie fok, których obecność ma przywabiać rekiny.

Propozycja ta jest o tyle szokująca, że foki szare niemal całkiem zniknęły z Nowej Anglii z powodu masowych polowań. W 1972 roku wprowadzono ich intensywną ochronę, dzięki której populacja foki wzrosła i wokół Cape Cod mieszka ich obecnie około 50 tys. 
Oczywiście sprawa jest tu nieco bardziej skomplikowana i jak zwykle chodzi o pieniądze – zwiększenie liczebności fok oznacza zmniejszone połowy rybaków. Na biedne foki uwzięli się także przedstawiciele branży turystycznej, którzy twierdzą, że rekiny przepłaszają im klientów a w ogóle to przez foki na plażach pozostaje niemiły zapach. 
Ekolodzy uważają, że zabijanie fok w celu ochrony ludzi jest okrutne, zważywszy na to, jak rzadko dochodzi do ataków rekinów. A zdaniem naukowców zabijanie fok byłoby nieskuteczne, ponieważ sztuki usunięte z Cape Cod wkrótce byłyby zastąpione przez foki z innych obszarów.
Na razie na szczęście debata na ten temat jest bezcelowa, ponieważ prawo federalne zakazuje zabijania fok. Chyba, że tamtejsi mieszkańcy wezmą sprawy w swoje ręce, podobnie jak było na polskim wybrzeżu kilka miesięcy temu…

Tagi: foka, rekin, Cape Cod
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877