TYP: a1

Zakończyła się operacja podniesienia Zjawy IV

poniedziałek, 19 grudnia 2016
Z mediów/MF

Zakończyła się operacja podniesienia Zjawy IV z mielizny. Od piątku, 16 grudnia jednostka przebywa w duńskim porcie Dragor.

Zjawa IV

Fot. CWM

Niestety uszkodzenia Zjawy są zbyt duże, aby była możliwa prowizoryczna naprawa w Danii i holowanie do Polski. Jacht więc na pokładzie statku zostanie sprowadzony do Polski, gdzie odbędzie się szacowanie rozmiaru zniszczeń i zakresu remontu. Sprowadzanie „Zjawy” do Polski, jak informuje Rafał Klepacz z zarządu CWM rozpocznie się po świętach, a być może nawet po nowym roku. Wkrótce rozpocznie się także postępowanie Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich oraz badanie wypadku przez Izbę Morską. Swoje dochodzenie prowadzi The Swedish Accident Investigation Authority (Statens haverikommission – SHK).

„Zjawa IV” osiadła na mieliźnie w rejonie półwyspu Falsterbo 5 grudnia. Pierwszą, nieudaną próbę podniesienia jachtu z wody podjęto 11 grudnia. Okazało się wówczas, że rozmiar uszkodzeń jednostki jest zbyt duży i konieczne będzie sprowadzenie w rejon wypadku dodatkowego sprzętu ratunkowego.

 

Tagi: Zjawa IV, mielizna, wypadek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 December

W wieku 86 lat na Florydzie umiera projektant "Optimista" Clark Mills.
wtorek, 11 grudnia 2001
Powrócił do kraju "Zawisza Czarny" po chyba najdłuższym rejsie w jego historii; w czasie wyprawy statek dwukrotnie okrążył Przylądek Horn, zawinął do ponad 500 portów, przebył ponad 89,5 tysiąca Mm.
sobota, 11 grudnia 1999
Nastąpił start trzech szkunerów do regat przez Atlantyk na trasie Nowy York - wyspa Wight; regaty wygrał James Gordon Bennet.
środa, 11 grudnia 1867