TYP: a1

Zakończyła się operacja podniesienia Zjawy IV

poniedziałek, 19 grudnia 2016
Z mediów/MF

Zakończyła się operacja podniesienia Zjawy IV z mielizny. Od piątku, 16 grudnia jednostka przebywa w duńskim porcie Dragor.

Zjawa IV

Fot. CWM

Niestety uszkodzenia Zjawy są zbyt duże, aby była możliwa prowizoryczna naprawa w Danii i holowanie do Polski. Jacht więc na pokładzie statku zostanie sprowadzony do Polski, gdzie odbędzie się szacowanie rozmiaru zniszczeń i zakresu remontu. Sprowadzanie „Zjawy” do Polski, jak informuje Rafał Klepacz z zarządu CWM rozpocznie się po świętach, a być może nawet po nowym roku. Wkrótce rozpocznie się także postępowanie Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich oraz badanie wypadku przez Izbę Morską. Swoje dochodzenie prowadzi The Swedish Accident Investigation Authority (Statens haverikommission – SHK).

„Zjawa IV” osiadła na mieliźnie w rejonie półwyspu Falsterbo 5 grudnia. Pierwszą, nieudaną próbę podniesienia jachtu z wody podjęto 11 grudnia. Okazało się wówczas, że rozmiar uszkodzeń jednostki jest zbyt duży i konieczne będzie sprowadzenie w rejon wypadku dodatkowego sprzętu ratunkowego.

 

Tagi: Zjawa IV, mielizna, wypadek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972