TYP: a1

Zakończyła się operacja podniesienia Zjawy IV

poniedziałek, 19 grudnia 2016
Z mediów/MF

Zakończyła się operacja podniesienia Zjawy IV z mielizny. Od piątku, 16 grudnia jednostka przebywa w duńskim porcie Dragor.

Zjawa IV

Fot. CWM

Niestety uszkodzenia Zjawy są zbyt duże, aby była możliwa prowizoryczna naprawa w Danii i holowanie do Polski. Jacht więc na pokładzie statku zostanie sprowadzony do Polski, gdzie odbędzie się szacowanie rozmiaru zniszczeń i zakresu remontu. Sprowadzanie „Zjawy” do Polski, jak informuje Rafał Klepacz z zarządu CWM rozpocznie się po świętach, a być może nawet po nowym roku. Wkrótce rozpocznie się także postępowanie Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich oraz badanie wypadku przez Izbę Morską. Swoje dochodzenie prowadzi The Swedish Accident Investigation Authority (Statens haverikommission – SHK).

„Zjawa IV” osiadła na mieliźnie w rejonie półwyspu Falsterbo 5 grudnia. Pierwszą, nieudaną próbę podniesienia jachtu z wody podjęto 11 grudnia. Okazało się wówczas, że rozmiar uszkodzeń jednostki jest zbyt duży i konieczne będzie sprowadzenie w rejon wypadku dodatkowego sprzętu ratunkowego.

 

Tagi: Zjawa IV, mielizna, wypadek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922