TYP: a1

Zakaz palenia na hiszpańskich plażach

wtorek, 4 stycznia 2022
Z mediów/National Geographic

Koniec z dymkiem na hiszpańskich plażach. To kolejny kraj, który walcząc z zanieczyszczeniem środowiska wprowadza zakaz palenia na terenach nadmorskich.

Dla wielu nie ma lepszego wypoczynku niż wylegiwanie się w słońcu na miękkim piasku. W tak miłych okolicznościach przyrody może przeszkadzać dymek zalatujący od sąsiedniego leżaka czy wręcz niedopałek zagrzebany w piasku. Te ostatnie mogą być także poważnym zagrożeniem dla zwierząt. Niedopałki zawierają bowiem niebiodegradowalny polimer z tworzywa sztucznego, który uwalnia toksyczne związki.

Dlatego też właśnie Hiszpania postanowiła raz na zawsze rozprawić się z osobami, które palą papierosy na plażach. Hiszpański rząd, kilka miesięcy po tym, jak ponad 283 tys. osób podpisało petycję w tej sprawie  ogłosił poprawkę do inicjatywy o ochronie przybrzeżnych terenów. Palacze, którzy nie zastosują się do zakazu, zostaną ukarani grzywną w wysokości nawet do 2 tys. euro. Kary będą nakładane przez samorządy.

Podobne regulacje obowiązywały w niektórych miastach i regionach, np. w Barcelonie i na Wyspach Kanaryjskich. Teraz zakaz obejmie wszystkie plaże Hiszpanii.

Ogólnokrajowy zakaz w Hiszpanii jest pierwszym tego typu w Europie. Nowa ustawa uzyskała 182 głosy poparcia w parlamencie i 70 przeciw. 88 osób się wstrzymało.

 

Tagi: papierosy, ekologia, Hiszpania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June