TYP: a1

Koniec papierosów na plażach

czwartek, 12 grudnia 2024
Hanka Ciężadło

Polskie Ministerstwo Zdrowia poparło najnowsze rekomendacje Unii Europejskiej w kwestii ochrony przed skutkami biernego palenia. Jest to pierwsza od 2009 roku zmiana zaleceń dotyczących miejsc wolnych od dymu. Rekomendacje nie są wiążące dla państw unijnych – ale mają zachęcić ich władze do wprowadzenia własnych regulacji.

Czy w Polsce wolno palić na plaży?

Nie na każdej. Przypomnijmy, że wedle obecnie obowiązujących przepisów nie wolno palić w zakładach pracy, restauracjach, obiektach sportowych, przystankach, środkach transportu itp. Lista jest nieco dłuższa, ale jak dotąd nie obejmuje plaż – trzeba jednak pamiętać, że konkretne kąpieliska mogą umieścić taki zapis w swoim regulaminie.

Nowe rekomendacje unijne zachęcają, by rozszerzyć zakaz palenia w taki sposób, aby chronił on młodzież i dzieci przed biernym paleniem również w miejscach rekreacji na (nomen omen) świeżym powietrzu: na plażach, basenach, placach zabaw itp.

Co na to palacze?

Część z nich zapewne potraktuje unijne zalecenia jako zamach na swoją osobistą wolność – inna sprawa, że ludzie, którzy regularnie dokonują zamachów na wolność innych, powinni się zastanowić, czy na pewno warto sięgać po taki argument.

Palenie powoduje wiele przykrych chorób, z nowotworami na czele. Rzecz jasna, palacz ma pełne prawo zafundować sobie takie atrakcje, i to za własne pieniądze – czy jednak ma prawo truć innych?

Odrębną kwestią są papierosowe pety, które palacze namiętnie zakopują w piasku. Niestety, nie jest to „tylko celuloza”. Przeciwnie: filtry papierosowe zawierają plastik, więc taki śmieć będzie obecny na plaży jeszcze długo po tym, jak opuści ją palacz. Fakt, że nowe rekomendacje zdejmą z niego przykry obowiązek sprzątania swoich petów, powinien właściwie przyjąć z ulgą; zawsze to jedna rzecz mniej do ogarnięcia.

 

 

Tagi: palenie, palacz, plaża, papierosy, UE, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852