TYP: a1

Wodoloty wrócą do Zatoki Gdańskiej

czwartek, 6 października 2016
Z mediów/Dziennik Bałtycki
W maju przyszłego roku na wody Zatoki Gdańskiej mają wrócić wodoloty. Będą kursowały na trasie Gdynia – Hel i Sopot – Hel.

wodolot
By User:Balcer - Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=936140


Jednostki zbudowane są z lekkich blach, pod kadłubem których znajduje się układ płatów nośnych. Taka konstrukcja pozwala na znacznie szybsze przemieszczanie się niż innymi typami statków. Wodoloty rozpędzają się do prędkości 35 węzłów (65 km/godz.). Mogą jednak przewozić stosunkowo niewielką liczba pasażerów (80 osób) i sąmało ekonomiczne, jeżeli chodzi o zużycie paliwa.

- Wypływanie wodolotów z portu wymaga miejsca na manewrowanie i możliwości szybkiego wyjścia na morze, przy sprzyjających warunkach pogodowych. Dlatego też nie będą one wypływać z Gdańska, w którym do pokonania jest długi kanał portowy. Do tego obowiązuje na nim ograniczenie prędkości, gdy wodolot należy do statków pływających bardzo szybko. Z kolei przystań przy molu w Sopocie, w okresach pogorszenia warunków, narażona jest na oddziaływanie dużych fal. Trzeba będzie uzależnić terminy rejsów wodolotów od tych warunków – komentuje prezes Żeglugi Gdańskiej, Jerzy Latała w wypowiedzi dla Dziennika Bałtyckiego.


Tagi: wodolot, Zatoka Gdańska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877