TYP: a1

Wezwał pomoc, bo jego towarzyszka wypadła za burtę. Był pijany

czwartek, 30 kwietnia 2020
Z mediów/MF

Kilka godzin trwała akcja poszukiwania kobiety, która miała wypaść za burtę płynącehgo jachtu. Okazało się jednak, że kapitan, który nadał SOS był pijany i...płynął samotnie.

 

Jednak zasada „piłeś – nie płyń” powinna obowiązywać zawsze i wszędzie. Jej złamanie wczoraj skończyło się wczoraj wezwaniem SAR. Na szczęście, jak się okazało, niepotrzebnym.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa wieczorem w środę, 29 kwietnia odebrała sygnał SOS nadany przez jeden z jachtów. Znajdujący się na nim mężczyzna twierdził, że za burtę wypadła towarzysząca mu kobieta. Nie był jednak w stanie podać swojej pozycji – wiadomo było tylko, że płynie z Helu w kierunku Górek Zachodnich. Rozpoczęto akcję ratowniczą, w której brały udział jednostki SAR, Marynarki Wojennej (w tym śmigłowiec) i Straży Granicznej. Udało się odnaleźć jacht, który wzywał pomocy i odholowano go do Gdańska. Na pokładzie znajdował się kompletnie pijany mężczyzna, z którym jakikolwiek logiczny kontakt był utrudniony. Jednak udało się stwierdzić, że jednostka wypływała nie z Helu, a z Górek a według świadków nie było na pokładzie nikogo innego. Ostatecznie okazało się, że kobieta, która miała rzekomo wypaść za burtę  znajdowała się cała i zdrowa w swoim domu a poza kapitanem w stanie nietrzeźwości na pokładzie nie było innych pasażerów. 

Niestety, jak poinformowała MSPR, przepisy nie pozwalają na to, aby mężczyznę obciążyć kosztem akcji ratowniczej. Ale będzie odpowiadał za prowadzenie jednostki po pijanemu. Sprawą zajęła się policja. 

Tagi: SAR, alkohol, jacht, Zatoka Gdańska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942