TYP: a1

Unijna “tania bandera”?

wtorek, 9 kwietnia 2013

MS ISA, statek należący do Polskiej Żeglugi Morskiej pływający pod banderą cypryjską
Na portalu radioszczecin.pl możemy przeczytać informację, że w ciągu dwóch miesięcy Komisja Europejska przedstawi pomysł na utworzenie unijnej tzw. wygodnej bandery. Poinformował o tym europoseł SLD Bogusław Liberadzki.

Pojęcie “tania” lub “wygodna bandera” odnosi się do praktyki rejestrowania statków pod banderą niezwiązaną z armatorem. Główną przyczyną takich działań jest chęć obniżenia przez armatora kosztów oraz ułatwienia procedur związanych z rejestracją jednostki. Państwa taniej bandery umożliwiają zarejestrowanie na swoim terytorium zagranicznego statku za symboliczną opłatą i według prostych przepisów, bez narzucania rejestrującemu przepisów bezpieczeństwa, ochrony socjalnej itp.

Zapowiadany projekt Komisji Europejskiej ma być alternatywa dla armatorów, którzy teraz korzystają z bander innych krajów. Dzięki temu podatki i opłaty nie uciekałyby z Unii Europejskiej. Nowe zasady obowiązywałyby we wszystkich krajach Unii.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971