TYP: a1

Unijna “tania bandera”?

wtorek, 9 kwietnia 2013

MS ISA, statek należący do Polskiej Żeglugi Morskiej pływający pod banderą cypryjską
Na portalu radioszczecin.pl możemy przeczytać informację, że w ciągu dwóch miesięcy Komisja Europejska przedstawi pomysł na utworzenie unijnej tzw. wygodnej bandery. Poinformował o tym europoseł SLD Bogusław Liberadzki.

Pojęcie “tania” lub “wygodna bandera” odnosi się do praktyki rejestrowania statków pod banderą niezwiązaną z armatorem. Główną przyczyną takich działań jest chęć obniżenia przez armatora kosztów oraz ułatwienia procedur związanych z rejestracją jednostki. Państwa taniej bandery umożliwiają zarejestrowanie na swoim terytorium zagranicznego statku za symboliczną opłatą i według prostych przepisów, bez narzucania rejestrującemu przepisów bezpieczeństwa, ochrony socjalnej itp.

Zapowiadany projekt Komisji Europejskiej ma być alternatywa dla armatorów, którzy teraz korzystają z bander innych krajów. Dzięki temu podatki i opłaty nie uciekałyby z Unii Europejskiej. Nowe zasady obowiązywałyby we wszystkich krajach Unii.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940