TYP: a1

Tragedia na platformie wiertniczej. Są ofiary śmiertelne pożaru

poniedziałek, 7 grudnia 2015
z mediów | JM
W piątek w nocy doszło do pożaru na platformie wiertniczej, położonej na Morzu Kaspijskim. Oficjalne źródła mówią o przynajmniej dwóch ofiarach śmiertelnych. Około 30 pracowników udało się ewakuować, jednak wielu pozostaje zaginionych. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa.
Platforma wiertnicza, na której doszło do tragedii, należy do azerskiej kompanii petrochemicznej SOCAR. W momencie pojawienia się ognia pracowały na niej 62 osoby. Pożar wybuchł w wyniku  silnego sztormu, który doprowadził do uszkodzenia rury z gazem. Kiedy na miejscu pojawiły się jednostki ratunkowe, jeden z szybów wciąż płonął. Początkowe informacje, podane agencjom prasowym przez niezależne media mówiły o ponad 30 ofiarach śmiertelnych. Według oficjalnego oświadczenia są one jednak uznawane za zaginione. Pozostałych trzydziestu pracowników udało się uratować

To największa tragedia w historii SOCARu, choć co roku na podobnych platformach dochodzi do wypadków śmiertelnych. Prezyden Azerbejdżanu ogłosił dzień żałoby narodowej.
Tagi: Azerbejdżan, SOCAR, wypadek, pożar, tragedia, śmerć
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971