TYP: a1

Trąby powietrzne na wybrzeżu i badanie przygotowania żeglarzy do współpracy z "intensywną" pogodą

środa, 9 lipca 2014
Michał Brennek
Otrzymaliśmy informację o ciekawej inicjatywie, mającej na celu sprawdzenie wśród żeglarzy stanu wiedzy z zakresu meteorologii. Dane są zbierane na podstawie ankiet, do których wypełnienia zachęca inicjator akcji, Michał Brennek.



Ze względu na coraz częstsze gwałtowne zjawiska meteo zarówno na morzu jak i na śródlądziu blog żeglarski Geographica Expeditions, stworzył ankietę badającą wiedzę i umiejętności żeglarzy w dziedzinie meteorologii, bezpieczeństwa i podstaw ratownictwa jachtowego.


W materiale poniżej unikalne w skali światowej zdjęcia trąby wodnej na Zatoce Gdańskiej (Zdjęcia wykonano z ORP Kościuszko).


Co ciekawe ze względu na dodatnią fazę oscylacji północnoatlantyckiej (Dodatnie NAO to rozbudowany Wyż Azorski i głęboki Niż Islandzki) na obszarze naszego kraju będą się ścierać gorące masy powietrza zwrotnikowego z chłodnymi polarnymi czyli tego typu zjawiska mogą się pojawiać częściej.

Ankieta bada także korelacje pomiędzy systemem szkoleniowym w jakim został wyszkolony żeglarz (ostatnio mieliśmy szeroko zakrojoną (r)ewolucję), sposobem realizowania przez niego stażu, a poziomem umiejętności.

Z ponad stu udzielonych już odpowiedzi wyłania się niezbyt optymistyczny obraz. Na przykład o funkcjonowaniu, zainstalowanego w tym roku, systemu ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w obszarze wielkich Jezior Mazurskich, wiemy bardzo mało i często mylimy sygnały (dwa rodzaje błysków). Pozostaje mieć nadzieję, że to próba jest bardzo mała albo, że RZGW (właściciel sygnalizacji) do komponentu inwestycyjnego dołączy też komponent edukacyjny.

Wciąż mało korzystamy z nowoczesnych udogodnień takich jak aplikacje na smartfona, mapy satelitarne i radarowe, a nawet zwykłe meteorogramy.

Do 26 lipca mamy nadzieję zebrać 1000 odpowiedzi, co pozwoli na wnioskowanie statystyczne. Ankieta zajmuje około 20 minut a jako zachętę dodano część konkursowa. Można wygrać intensywny kurs meteorologii dla żeglarzy, warsztaty nawigacyjne lub kurs taktyki regatowej offshore.

Link do ankiety: http://bit.ly/ilewiemy

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/682162015171861/

Michał Brennek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971