TYP: a1

Tonący statek towarowy uratowany

poniedziałek, 7 grudnia 2015
z mediów | JM
Statek towarowy EMS Majestic, który przepływał wczoraj kanał La Manche, zaczął nabierać wody. Z pomocą jednostce przyszła straż przybrzeżna. Towarowiec udało się odholować do portu. Nikomu z załogi nic się nie stało.

Do wydarzenia doszło wczoraj około 19, kiedy straż przybrzeżna Zjednoczonego Królestwa odebrała nadany przez załogę statku sygnał ratunkowy. Przepływając przez Cieśninę Kaletańską - najwęższą część kanału La Manche - jednostka napotkała na sztorm i zaczęła nabierać wody. Do pomocy wyruszyły śmigłowce i jednostki ratunkowe straży, a także okoliczne statki.

Jednym ze statków wysłanych na pomoc towarowcowi był "Thor Frigg", najnowszej generacji holownik. Dzięki niemu udało się bezpiecznie przetransportować tonącą jednostkę do portu w Southampton. Dwuosobowa załoga "Majestica" została z powodów bezpieczeństwa przetransportowana na brzeg drogą powietrzną.
Tagi: ems Majestic, holownik, towarownik, statek, wypadek, potop
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932