TYP: a1

Tajemniczy list w butelce od...Polaka

środa, 27 listopada 2019
Monika Frenkiel

Jak się okazuje, w dobie maili i komunikatorów listy w butelce wciąż mają swoich amatorów. Przekonała się o tym pewna Australijka.

[t][/t] [s]Fot. Antonios Ntoumas, Pixabay [/s]

Stella Thomas jest strażniczką w Tasmanian Parks and Wildlife Service, instytucji zarządzającej obszarami chronionymi. Kiedy zbierała szczątki morskie na brzegach wyspy Macquarie kobieta zauważyła zaplątaną w wodorosty butelkę z zielonego szkła z nienaruszonym korkiem. Okazało się, że to nie zwykły śmieć. Bo kiedy ze swoimi współpracownikami Stella ostrożnie otworzyła butelkę okazało się, że w środku jest kartka. A więc na brzeg trafił klasyczny list w butelce!

Kartkę ostrożnie wydobyto szczypcami, okazało się jednak, że jest ona pusta. Ale tylko na pierwszy rzut oka – w odczytaniu jego treści pomogła nietypowa metoda. Ostrożnie zamalowano kartkę długopisem i wtedy ukazał się tekst. Co prawda nie do końca udało się wszystko odczytać, ale to, co się udało wskazuje na to, że autorem listu był nasz rodak. „Cześć mam na imię (????). Jestem z Polski (Europy). Jestem podczas podróży na wyspę Bouvet. Dzisiaj jest 6 kwietnia 2015 r. Jeśli znajdziesz tę wiadomość, wyślij e-mail” – podany, choć nieczytelny adres kończył się na pl.

 

Wyspa Bouvet należy do terytorium Norwegii i jest bezludną wulkaniczną wyspą położoną w połowie drogi między Republiką Południowej Afryki a Antarktydą. I wycieczek nie ma zbyt wiele. Stella Thomas i jej koledzy przeszukali Internet i udało im się ustalić, że w kwietniu 2015 roku istotnie na wyspę miały miejsce rejsy wycieczkowe.  Niestety tu ślad się urwał, strażnikom bowiem nie udało się dotrzeć do organizatorów wycieczki i choć spróbować ustalić autora listu. Jego tożsamość pozostaje więc wciąż tajemnicą.

Nie wiadomo, dlaczego Polak wrzucił do oceanu list w tak klasycznej formie. Być może był romantykiem? Stella wciąż ma nadzieję, że uda się odnaleźć autora listu i dowiedzieć na przykład, co go przygnało na ten kraniec świata. O sprawie poinformowały australijskie media, być może rozgłos w internecie sprawi, że nadawca sam się skontaktuje ze znalazczynią butelki?

 

 

Tagi: list, Bouvet, Australia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922