TYP: a1

Tajemniczy list w butelce od...Polaka

środa, 27 listopada 2019
Monika Frenkiel

Jak się okazuje, w dobie maili i komunikatorów listy w butelce wciąż mają swoich amatorów. Przekonała się o tym pewna Australijka.

[t][/t] [s]Fot. Antonios Ntoumas, Pixabay [/s]

Stella Thomas jest strażniczką w Tasmanian Parks and Wildlife Service, instytucji zarządzającej obszarami chronionymi. Kiedy zbierała szczątki morskie na brzegach wyspy Macquarie kobieta zauważyła zaplątaną w wodorosty butelkę z zielonego szkła z nienaruszonym korkiem. Okazało się, że to nie zwykły śmieć. Bo kiedy ze swoimi współpracownikami Stella ostrożnie otworzyła butelkę okazało się, że w środku jest kartka. A więc na brzeg trafił klasyczny list w butelce!

Kartkę ostrożnie wydobyto szczypcami, okazało się jednak, że jest ona pusta. Ale tylko na pierwszy rzut oka – w odczytaniu jego treści pomogła nietypowa metoda. Ostrożnie zamalowano kartkę długopisem i wtedy ukazał się tekst. Co prawda nie do końca udało się wszystko odczytać, ale to, co się udało wskazuje na to, że autorem listu był nasz rodak. „Cześć mam na imię (????). Jestem z Polski (Europy). Jestem podczas podróży na wyspę Bouvet. Dzisiaj jest 6 kwietnia 2015 r. Jeśli znajdziesz tę wiadomość, wyślij e-mail” – podany, choć nieczytelny adres kończył się na pl.

 

Wyspa Bouvet należy do terytorium Norwegii i jest bezludną wulkaniczną wyspą położoną w połowie drogi między Republiką Południowej Afryki a Antarktydą. I wycieczek nie ma zbyt wiele. Stella Thomas i jej koledzy przeszukali Internet i udało im się ustalić, że w kwietniu 2015 roku istotnie na wyspę miały miejsce rejsy wycieczkowe.  Niestety tu ślad się urwał, strażnikom bowiem nie udało się dotrzeć do organizatorów wycieczki i choć spróbować ustalić autora listu. Jego tożsamość pozostaje więc wciąż tajemnicą.

Nie wiadomo, dlaczego Polak wrzucił do oceanu list w tak klasycznej formie. Być może był romantykiem? Stella wciąż ma nadzieję, że uda się odnaleźć autora listu i dowiedzieć na przykład, co go przygnało na ten kraniec świata. O sprawie poinformowały australijskie media, być może rozgłos w internecie sprawi, że nadawca sam się skontaktuje ze znalazczynią butelki?

 

 

Tagi: list, Bouvet, Australia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912