TYP: a1

Wysyłanie wiadomości w butelce... w kosmos

środa, 7 czerwca 2023
Hanka Ciężadło

Wysyłaliście kiedyś list w butelce? Jeśli nie, to najwyższy czas spróbować. Teraz, dzięki uprzejmości NASA, można to zrobić z rozmachem i nadać wiadomość w... kosmos. OK, wiadomość to może za dużo powiedziane: można wysłać własne imię. Ala zawsze to coś – a nuż kosmici odczytają je i postanowią się wreszcie odezwać?

“Message in a Bottle”

NASA najwyraźniej postanowiła „wyjść do ludzi” (nie pierwszy raz zresztą) i umożliwić chętnym uczestnictwo w swojej misji. W ramach kampanii „Message in a Bottle” każdy może wysłać agencji swoje imię, a ona zakoduje je na mikrochipie, który zostanie umieszczony na pokładzie statku kosmicznego Europa Clipper.

Warto podkreślić, że jego nazwa nie jest przypadkowa, bowiem ma on polecieć aż na jeden z księżyców Saturna, a konkretnie – na Europę. Odległość, jaką ma do pokonania, wynosi drobne 2,6 miliarda kilometrów. Imponujące, jak na wiadomość w butelce, prawda? Żeby było jeszcze bardziej romantycznie, oprócz imion chętnych, na chipie zakodowany zostanie też zapisany wiersz amerykańskiej poetki Ady Limón pod tytułem „Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy”.

 

 

Kosmiczne tradycje

Przedstawiciele NASA podkreślają, że „Message in a Bottle” to nie jest jednorazowa akcja – misja stanowi kontynuację pewnego trendu pozwalającego zwykłym mieszkańcom Ziemi mieć swój udział (nawet symboliczny) w wyprawach kosmicznych.

Najsławniejszą z misji wpisanych w tę tradycję była wyprawa Voyagera w 1977 roku, kiedy to w ramach Voyager Golden Record wysłano w kosmos złote dyski dokumentujące odgłosy przyrody i różnorodność kultur na naszej planecie.

Oczywiście nie mamy żadnych informacji, czy ktoś je odczytał; pewnie nie, tym bardziej że – nawet przy założeniu, że istnieją jacyś kosmici poza nami - nasze położenie w kosmosie niespecjalnie sprzyja nawiązywaniu kontaktów międzyplanetarnych. W gruncie rzeczy jesteśmy na takiej kosmicznej prowincji, żeby nie powiedzieć w... no, i tu niech każdy wstawi sobie nazwę miasta, jakie uważa za synonim nicości.

Gdzie się zgłaszać?

Wszyscy, którzy mają ochotę wziąć udział w przedsięwzięciu „Message in a Bottle”, mogą to zrobić to przez Internet. Wystarczy znaleźć na stronie NASA specjalną zakładkę dotyczącą misji Europa Clipper. Zgłoszenia przyjmowane są do końca bieżącego roku. Statek kosmiczny ma wyruszyć w październiku 2024, a na miejsce dotrze w 2030.

Co prawda szansa, że ktokolwiek kiedykolwiek (nawet jakiś Ziemianin z przyszłości) odczyta naszą „wiadomość w butelce”, jest dość nikła; Europa to pokryty lodem księżyc, w dodatku jeden ze 146 sztuk, jakie dotąd odkryto wokół Saturna. Na pocieszenie warto dodać, że jest to akurat jeden z większych (legenda głosi, że jest on na tyle duży, iż odkryć miał go już Galileusz, ale trudno dociec, ile w tym prawdy).

W dodatku, jeśli wierzyć naukowcom, istnieje szansa, że pod skorupą lodu na Europie jest jakiś ocean – a to sprawia, że misja wysyłania tam wiadomości w „butelce” staje się jeszcze bardziej interesująca, a wręcz: zakorzeniona w tradycji.

Na wypadek, gdyby zapisane na chipie imiona miały nie trafić do rąk (macek?) kosmitów, uczestnicy programu mogą sami je rozpowszechniać. Witryna NASA oferuje bowiem możliwość utworzenia i pobrania spersonalizowanej grafiki z butelką, która będzie stanowić pamiątkę całego przedsięwzięcia. Agencja poleca też dzielić się w mediach społecznościowych hasztagiem #SendYourName.

Tagi: NASA, wiadomość, butelka, kosmos, ciekawostki, nauka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 June

Zginął na morzu Kpt. Tadeusz Rożniewski.
wtorek, 14 czerwca 2005
W Rotterdamie odbywa się chrzest s/y "Łódka Bols".
sobota, 14 czerwca 2003
Z Gdańska wyrusza w rejs dookoła świata "Antica" Jerzego Wąsowicza.
niedziela, 14 czerwca 1998
Z portu Falmouth wyszedł w rejs mały kecz "Suahili" z Robinem Knox-Johnstonem na pokładzie; powrócił do tego samego portu 22.04.1969 r.; trasa rejsu wiodła dookoła świata z okrążeniem trzech przylądków: Horn, Leeuwin i Dobrej Nadziei.
piątek, 14 czerwca 1968