TYP: a1

Szwajcarzy będą badać Antarktykę

poniedziałek, 25 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Jeszcze w tym roku, w grudniu ma wyruszyć na południe wielka wyprawa organizowana przez Swiss Polar Institute. Antarctic Circumnavigation Expedition ma być pierwszym w dziejach nauki kompletnym opłynięciem Antarktyki.


Fot. Swiss Polar Institute


Według zapowiedzi ACE na pokładzie rosyjskiego lodołamacza „Akademik Tresznikow” wyruszy 20 grudnia 2016 roku z portu w Kapsztadzie. „Akademik” należy do Instytutu Badań Arktycznych i Antarktycznych w Sankt Petersburgu, ma 134 metry długości, 23 metry szerokości, zasięg 27 tysięcy kilometrów i prędkość w lodzie grubości 1,1 metra do 3,5 kilometra na godzinę. Może na nim płynąć 70 osób. Statek został wypożyczony Szwajcarom za 4 miliony euro.

Ekspedycję zaplanowano na trzy miesiące. W czasie rejsu mają być prowadzone wszechstronne badania – m. in. zbierane będą dane o zanieczyszczeniu wody i powietrza i informacje o wpływie aktywności człowieka na klimat. W rejsie weźmie udział 55 naukowców z 30 krajów – oprócz Szwajcarii m. in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Australii i Republiki Południowej Afryki. Jak wyjaśnia szef naukowy ekspedycji, dr Philippe Gillet, to ostania chwila, żeby zrozumieć mechanizmy działające na Antarktyce – zarówno dlatego, że tamtejszy rejon wciąż opiera się działalności człowieka jak i ze względu na jego wpływ na resztę naszego globu. Wyprawa ma też służyć wymianie informacji

między instytucjami badawczymi oraz instytucjami publicznymi i przemysłem a także zwróci uwagę opinii publicznej i polityków na zmiany stref podbiegunowych i klimatu.
Tagi: Antarktyka, wyprawa, naukowcy, badania polarne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899