TYP: a1

Draken Harald Hårfagre pokonał Północny Atlantyk

czwartek, 2 czerwca 2016
Redakcja/MF
Współcześni Wikingowie – tak można nazwać załogę statku Draken Harald Hårfagre, zbudowanego zgodnie z zasadami konstrukcji łodzi Wikingów. Norweska ekspedycja, w której udział bierze 16 ochotników właśnie pokonała północny Atlantyk i dotarła do wybrzeży Stanów Zjednaczonych.



Pomysłodawcą i koordynatorem ekspedycji jest Sigurd Aase. Uczestnicy projektu chcą dotrzeć do Wielkich Jezior Amerykańskich tą samą trasą, którą dopłynęli tam ich przodkowie 1000 lat temu i to statkiem zbudowanym tak, jak prawdziwe łodzie Wikingów. Draken Harald Hårfagre został zbudowany przez grupę pasjonatów na wzór łodzi z Gokstad. Zbudowano go głównie z drewna dębowego. Ma 114 stóp długości, 27 stóp szerokości, 100ft2 żagla i waży około 8 ton.

Statek opuścił Europę 24 kwietnia i żeglował przez Szetlandy i Wyspy Owcze do Wybrzeży Islandii. 21 maja dotarł do zachodnich wybrzeży Grenlandii do miejscowości Qaqortoq, a 1 czerwca wylądował na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej w pobliżu L’Anse aux Meadows.
Załoga statku składa się z 16 osób - wśród nich są ochotnicy, którzy zgłosili się do wyprawy w czasie internetowego naboru. W czasie żeglugi podzieleni są na wachty - mają cztery godziny wachty pokładowej i cztery godziny odpoczynku. Posiłki przygotowywane są w kuchni pokładowej, a zapasy jedzenia przechowywane są w magazynie pod pokładem. Na statku nie ma kabiny - jedynym zadaszeniem jest namiot rozciągnięty nad pokładem oraz niewielka "kabinka" nawigacyjna. Aby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo w czasie ich wyprawy stale towarzyszy im statek pilotowy.

Wyprawę można śledzić na stronie internetowej http://www.drakenexpeditionamerica.com/

Tagi: Wikingowie, wyprawa, statek, łódź, Norwegia, Atlantyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 October

W Batavii umiera Abel Tasman (urodzony w 1603 roku), holenderski żeglarz i odkrywca, podróżował do Indii, Japonii, poszukiwał Lądu Południowego i drogi Indie-Chile; podczas tej ostatniej podróży odrył dzisiejszą Tasmanię, także m.in. Tongo, Fidżi, Nową Ir
sobota, 11 października 1659