TYP: a1

Słynny "Captain Calamity" się poddał

poniedziałek, 18 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Morskie służby ratownicze mogą odetchnąć z ulgą! Słynny „Kapitan Katastrofa” w końcu postanowił zrezygnować z żeglowania. Jego pechowy jacht „Nora” został wystawiony na sprzedaż.

Captain Calamity


„Captain Calamity” to przydomek 71-letniego Stevena Shapiro. W lipcu 2015 emeryt zakupił w Norwegii 40-stopowy drewniany jacht „Nora”, po czym wraz z przyjacielem Bobem Weisem (również 71-latkiem) wybrał się w rejs, zamierzając dopłynąć do Ameryki Północnej. W ciągu 7 miesięcy rejsu panowie 9 razy potrzebowali pomocy służb ratunkowych – pierwszy raz jeszcze w Norwegii, tuż po kupnie jachtu. Potem udało im się kilkakrotnie wejść na mieliznę (w Szkocji, Irlandii, Wielkiej Brytanii), zaliczyli kilka awarii silnika (w okolicach St. Ives jacht dryfował około 1,5 mili od brzegu a nawet pożar. Z powodu nieodpowiedniego przycumowania Nora przechyliła się na burtę w czasie odpływu, a pożar spowodowała świeczka pozostawiona wewnątrz jachtu.

Te wszystkie nieszczęścia spowodowały, że media nadały posiadaczowi jachtu przydomek „Captain Calamity”. Bob Weise, po siódmej interwencji wspominał dziennikarzom „Świetnie się bawiliśmy. Jeden z facetów ze straży przybrzeżnej powiedział nam „możecie się utopić”. Odpowiedziałem mu – są gorsze miejsca na śmierć niż morze”.

Ostatnio firma Wooden Ships potwierdziła, że Nora została wystawiona na sprzedaż (a nawet znalazła nabywcę!). Jak powiedział Peter Haddock z zatoki Hayle, gdzie teraz cumuje Nora, sprzedaż jachtu to efekt wyczerpania się funduszy na rejs, rezygnacji z marzenia i, w końcu, posłuchania rad.
Tagi: Captain Calamity, katastrofa, jacht, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786