TYP: a1

"Rasul Gamzatov" - Rosjanin płakał, jak uszkadzał

wtorek, 26 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło

Kolejny okręt Federacji Rosyjskiej został wyeliminowany. Co ciekawe, tym razem nie jest to zasługą Ukrainy, ani Stanów Zjednoczonych. Jednostkę uszkodzili bowiem… Rosjanie. I to w naprawdę głupi sposób. Co więcej, z powodu braku części zamiennych nieprędko wróci ona do użytku. Chyba nikt nie będzie rozpaczać. No, prawie nikt…

 

Funkiel nówka nie śmigany

Rosyjskie jednostki, o jakich ostatnio pisaliśmy, miały za sobą długą historię. "Rasul Gamzatov" stanowi jednak wyjątek — jest to bowiem patrolowiec oddany do służby zaledwie pięć miesięcy temu, a dokładnie 30 listopada 2021. Teraz, dzięki „drobnej stłuczce” z rosyjskim holownikiem, jednostka będzie musiała przejść remont. Bez niego pozostanie trwale wyłączona z eksploatacji.

Jak wiadomo, pierwsza rysa boli najbardziej, jednak w tym wypadku nie chodzi tylko o fakt uszkodzenia nowiutkiego patrolowca: prawdziwy problem polega na braku dostępności części zamiennych, które są niezbędne, by wyremontować statek.

Jak doszło do uszkodzeń?

Jednostka należy do Przybrzeżnej Służby Granicznej Federacji Rosyjskiej. Do jej uszkodzenia doszło podczas akcji holowniczej, jaka miała miejsce na kanale Wołga-Don, łączącym Morze Kaspijskie z Azowskim.

Okazuje się, że na skutek kolizji z holownikiem, zniszczeniu uległ zespół napędowy jednostki – jak podaje ukraiński portal wojskowy Defence Express: „Holownik podczas transportu uszkodził elementy zespołu śrubowo-sterującego patrolowca. Lewa linia wałów została uszkodzona, a łopata lewej śruby napędowej została wygięta”. Krótko mówiąc, jest grubo. 

 

Tagi: Rosja, Ukraina, wojna, okręt, patrolowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932