TYP: a1

Powstało Szczecińskie Konsorcjum Okrętowe

czwartek, 14 kwietnia 2016
Z mediów/MF
W Szczecinie powstało konsorcjum okrętowe. List intencyjny w sprawie jego powołania podpisało już około 20 firm z branży okrętowej. Celem konsorcjum ma być konsolidacja branży oraz produkcja statków w Szczecinie.


Fot. Szczeciński Park Przemysłowy


Inicjatorem przedsięwzięcia jest Szczeciński Park Przemysłowy. Jak twierdzi jego prezes, Andrzej Strzeboński, Szczecińskie Konsorcjum Okrętowe chce budować promy dla polskich armatorów (pierwszy mógłby powstać już w 2019 roku) oraz realizować inne kontrakty. Docelowo nowy zakład mógłby zatrudniać ok. 1200 osób.

Jak podkreślał prezes Szczecin wciąż ma zdolności wytwórcze (chodzi głównie o zasoby ludzkie, także projektantów i technologów) do tego rodzaju działalności.

Konsorcjum nie oczekuje od państwa, lecz narzędzi finansowych. Dać je może nowa ustawa o przemyśle stoczniowym.

Lista sygnatariuszy listu intencyjnego jest otwarta. Kolejni chętni mogą się zgłaszać do 30 kwietnia.

Szczeciński Park Przemysłowy to lokalna spółka, zarządzająca aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Park zarządza 45 ha z najważniejszą infrastrukturą stoczniową: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami. Obecnie ma 65 lokatorów.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r. Komisja Europejska uznała wtedy, że pomoc publiczna udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie była niezgodna z prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.

Tagi: Szczecin, stocznia, okręt, konsorcjum, przemysł
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 September

Wypłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa załoga jachtu "Stary" pod Kpt. Jackiem Wacławskim zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego. Równolegle ze "Starym" przejście pokonał drugi polski jacht s/y "Nekton" pod Kpt. Tadeuszem N
wtorek, 19 września 2006
Zmarł Tadeusz Prechitko, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pilot Chorągwi ZHP w Wolnym Mieście, działacz żeglarski od 1927 r. W 1936 r. na s/y "Korsarz" wygrał wyścig na XI Igrzyska Olimpijskie z Helu do Kilonii. Na tym jachcie w 1963 r. zajął III miejsc
niedziela, 19 września 1982
Na jachcie "Kurun" wyszedł w rejs dookoła świata (z portu wyjścia Croisic do Maroka z towarzyszem żeglugi, potem już samotnie) Jacques-Yves Le Toumelin; trasa rejsu wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Kapsztad do portu wyjści
poniedziałek, 19 września 1949