TYP: a1

Ponad setka wielorybów uratowana przez marynarkę wojenną Sri Lanki

czwartek, 5 listopada 2020
Z mediów

To kolejny raz, kiedy stado wielkich morskich ssaków utknęło na brzegu. Tym razem ponad 100 wielorybów zostało uwięzionych na plaży na Sri Lance. Większość z nich dzięki wielkiej akcji ratunkowej zostało ponownie sprowadzonych w morze.  Trzy grindwale i jeden delfin zmarły  z powodu odniesionych obrażeń.

 

Na plaży w pobliżu miasta Panadura, na południe od stolicy Kolombo niespodziewanie wylądowała ponad setka morskich zwierząt. Wiadomo było, że bez pomocy nie przeżyją. W akcję ratunkową zaangażowała się marynarka wojenna a pomagali jej funkcjonariusze ochrony środowiska, straż przybrzeżna i policja. Do ratowania zwierząt wykorzystano niekonwencjonalna metodę - dowódca marynarki wojennej, wiceadmirał Nishantha Ulugetenne poprosił miejscowy klub sportowy o użyczenie nart wodnych,  których użyto do przeciągania wielorybów z powrotem do oceanu, w ciągu trwającej dzień i noc akcji ratunkowej.

W akcję włączyli się także okoliczni mieszkańcy, łamiąc w tym celu obowiązującą na Sri Lance z powodu koronawirusa godzinę policyjną. Dzięki skoordynowanym działaniom akcja na Sri Lance miała zdecydowanie lepszy przebieg niż ta, do której niedawno doszło na Tasmanii – wtedy kilkaset zwierząt zginęło.

– Ludzie w okolicy zebrali się i uratowali większość z nich, ale niektóre z wielorybów były bardzo zmęczone walką o utrzymanie się na powierzchni przez całą noc i nie miały dość siły, by wypłynąć na głębokie morze. Dlatego kilka zginęło – powiedział agencji AFP biolog morski, dr Asha De Vos.

Urząd Ochrony Środowiska Morskiego Sri Lanki (MEPA) stwierdził, że jest to najliczniejsza jak dotąd gruba wielorybów, która utknął w kraju południowoazjatyckim. Zdarzenie jest bardzo nietypowe w tych okolicach. Przyczyna utknięcia zwierząt na plaży nie jest znana, choć marynarka twierdzi, że wieloryby mogły podążyć za jednym z przodowników i zboczyć z kursu.

 

Tagi: wieloryby, Sri Lanka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877