TYP: a1

Paszke z rekordem

środa, 19 stycznia 2011
Weronika Morys
Fot. Renault Polska
Fot. Renault Polska
Kpt. Roman Paszke wraz z załogą pokonał Atlantyk na katamaranie Renault eco2. Trasę Las Palmas - Gwadelupa polski jacht przebył w rekordowym czasie 8 dni, 1 godzina i 53 minuty. Zakończona sukcesem próba bicia rekordu prędkości na tej trasie pod nazwą Renault eco2 Race rozpoczęła się 7 stycznia 2011 roku.


Rekordowy przebieg dobowy wyniósł 472 mile (druga doba rejsu). Prędkość jachtu dochodziła w niektórych momentach do 32 węzłów. Trasa rekordu była wyznaczona i na bieżąco monitorowana przez WSSRC, Światową Organizację Żeglarskich Rekordów Prędkości.

Ustanowienie rekordu na trasie Wyspy Kanaryjskie - Gwadelupa jest elementem przygotowań do samotnego rejsu Romana Paszke dookoła globu bez zawijania do portów, ze wschodu na zachód (32 000 mil morskich), którego start zaplanowano na drugą połowę lutego 2011 roku. Wśród załogi katamaranu znaleźli się m.in.: Igor Szrubkowski, Robert Janecki, Robert Szustkowski, Jarek Kazberuk i Bogusław Linda.

Źródło: www.onet.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 October

Na wodach Zatoki Biskajskiej uległ wypadkowi jacht "Iwona Pieńkawa", i w jego następstwie, w wyniku ewidentnych błędów w sztuce żeglarskiej został opuszczony przez załogę, którą uratowały będące w pobliżu statki.
poniedziałek, 18 października 1976
Urodziła się Isabelle Autissier; swoją przygodę z morzem rozpoczęła od staków rybackich, później ucząc w szkole rybołówstwa, zajęła się żeglarstwem, samotnie przepływając Atlantyk, uczestniczyła w regatach Mini-Transat, w okołoziemskich regatach BOC, Arou
czwartek, 18 października 1956