TYP: a1

Nie tylko Bałtyk...

czwartek, 16 stycznia 2025
Hanka Ciężadło

Okazuje się, że tajemnicze uszkodzenia podmorskich instalacji zdarzają się też na innych wodach, i to bardzo odległych – np. w rejonie Tajwanu. Jak powiedział tajwański minister obrony Wellington Koo, jego kraj planuje wysłać swoją marynarkę wojenną, by strzegła kabli telekomunikacyjnych i obserwowała statki noszące "znamiona zła".

Tajwańskie kłopoty

Chińczycy uznają Tajwan za część swojego terytorium i już sam ten fakt pociąga za sobą szereg niemiłych konsekwencji, z widmem wojny włącznie. Duże kłopoty nie eliminują jednak wystąpienia mniejszych.

Jak podaje Reuters, na początku stycznia jeden z kabli telekomunikacyjnych przebiegających na dnie morskim na północ od Tajwanu został w tajemniczych okolicznościach uszkodzony (chyba skądś znamy ten scenariusz…).

O sabotaż podejrzewa się statek należący do firmy z Hongkongu, zarejestrowany w Kamerunie. Właściciel statku zaprzeczył, jakoby miał cokolwiek wspólnego z incydentem. Nie udało się jednak wejść na pokład jednostki, by zweryfikować podejrzenia tajwańskich władz, a powodem tej niemocy miała być zła pogoda.

Podejrzenia i wnioski

Tajwan już nie pierwszy raz skarży się na różne akcje wykonywane przez Chiny, które uznaje za podejrzane. Zdaniem tajwańskich władz, Chińczycy mieli podejmować działania w „szarej strefie” wokół wyspy, a także wywierać wrażenie niepokoju, latając balonem, czy wydobywając piasek z plaż.

Tym razem niewątpliwie doszło do uszkodzenia, jednak rząd Chin podkreślił, że władze Tajwanu rzuciły oskarżenia, zanim ustalono faktyczne okoliczności zdarzenia. Minister Koo podchodzi jednak do sprawy bardzo poważnie i ostrzega, że w razie wystąpienia kolejnych incydentów zostaną podjęte zdecydowane działania. Jak powiedział: „Gdyby coś się wydarzyło, straż przybrzeżna wyruszy pierwsza, a jeśli zajdzie taka potrzeba, marynarka wojenna natychmiast podejmie współpracę”.

Jego stanowisko poparła dyrektor generalna Biura Bezpieczeństwa Narodowego Tajwanu Tsai Ming-yen. Poinformowała ona media podczas specjalnej konferencji prasowej, że rząd uruchomił procedury, działając wspólnie z „międzynarodowymi przyjaciółmi”. Przedstawiciele tajwańskiego rządu podkreślili, że chińskie statki rejestrowane pod banderami krajów trzecich „noszą znamiona zła” i będą szczególnie pilnie obserwowane.

Tagi: Tajwan, Chiny, kable, instalacje, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920