TYP: a1

Morskie szkolenie nurków

poniedziałek, 3 sierpnia 2020
Z mediów/3.FO

Od poniedziałku, 27 lipca, szkolenie na wodach Zatoki Gdańskiej prowadził okręt ratowniczy ORP Maćko. Nurkowie z Dywizjonu Okrętów Wsparcia operujący z pokładu jednostki uczestniczyli w kursie doskonalącym nurkowania. 

W trakcie szkolenia kursanci wykonywali prace podwodne z wykorzystaniem: hydraulicznych i pneumatycznych narzędzi podwodnych, pontonów wydobywczych czy eżektora. Pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów z okrętu ratowniczego ORP Lech, nurkowie doskonalili umiejętności m. in. spawania, cięcia, betonowania, udzielania pomocy załodze okrętu podwodnego czy ratownictwa podwodnego.

Oprócz realizacji prac podwodnych, nurkowie odbywali także treningi ciśnieniowe w komorze dekompresyjnej. Są one niezbędne do utrzymania tzw. „kondycji nurkowej” czyli ciągłej gotowości do wykonywania zadań podwodnych na średnich i dużych głębokościach.

***

Dywizjon Okrętów Wsparcia jest jedną z najmłodszych jednostek polskiej Marynarki Wojennej, jednakże dysponuje niezwykle doświadczoną kadrą i sprawdzonym wielokrotnie wyposażeniem. W jego skład wchodzą dwa duże okręty ratownicze ORP Lech i ORP Piast, okręt szkolny ORP Wodnik, dwa kutry ratownicze ORP Maćko i ORP Zbyszko oraz Brzegowa Grupa Ratownicza.

Kuter ratowniczy ORP Maćko przeznaczony jest do prowadzenia prac podwodnych i wykonywania zadań nurkowych oraz poszukiwawczo-ratowniczych. Przystosowany jest do ratowania życia ludzkiego i mienia na morzu. W składzie załogi znajdują się grupy nurków mogące prowadzić prace podwodne. Okręt może udzielać pomocy poszkodowanym w wypadkach na morzu. Jest przystosowany do ściągania z mielizny i holowania uszkodzonych jednostek.

Tagi: nurkowie, ORP Maćko, Dywizjon Okrętów Wsparcia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932