TYP: a1

Morskie szkolenie nurków

poniedziałek, 3 sierpnia 2020
Z mediów/3.FO

Od poniedziałku, 27 lipca, szkolenie na wodach Zatoki Gdańskiej prowadził okręt ratowniczy ORP Maćko. Nurkowie z Dywizjonu Okrętów Wsparcia operujący z pokładu jednostki uczestniczyli w kursie doskonalącym nurkowania. 

W trakcie szkolenia kursanci wykonywali prace podwodne z wykorzystaniem: hydraulicznych i pneumatycznych narzędzi podwodnych, pontonów wydobywczych czy eżektora. Pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów z okrętu ratowniczego ORP Lech, nurkowie doskonalili umiejętności m. in. spawania, cięcia, betonowania, udzielania pomocy załodze okrętu podwodnego czy ratownictwa podwodnego.

Oprócz realizacji prac podwodnych, nurkowie odbywali także treningi ciśnieniowe w komorze dekompresyjnej. Są one niezbędne do utrzymania tzw. „kondycji nurkowej” czyli ciągłej gotowości do wykonywania zadań podwodnych na średnich i dużych głębokościach.

***

Dywizjon Okrętów Wsparcia jest jedną z najmłodszych jednostek polskiej Marynarki Wojennej, jednakże dysponuje niezwykle doświadczoną kadrą i sprawdzonym wielokrotnie wyposażeniem. W jego skład wchodzą dwa duże okręty ratownicze ORP Lech i ORP Piast, okręt szkolny ORP Wodnik, dwa kutry ratownicze ORP Maćko i ORP Zbyszko oraz Brzegowa Grupa Ratownicza.

Kuter ratowniczy ORP Maćko przeznaczony jest do prowadzenia prac podwodnych i wykonywania zadań nurkowych oraz poszukiwawczo-ratowniczych. Przystosowany jest do ratowania życia ludzkiego i mienia na morzu. W składzie załogi znajdują się grupy nurków mogące prowadzić prace podwodne. Okręt może udzielać pomocy poszkodowanym w wypadkach na morzu. Jest przystosowany do ściągania z mielizny i holowania uszkodzonych jednostek.

Tagi: nurkowie, ORP Maćko, Dywizjon Okrętów Wsparcia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877