TYP: a1

Lodowy wulkan w Kazachstanie

wtorek, 2 marca 2021
Anna Ciężadło

Kiedy wydaje nam się, że widzieliśmy już wszystko (przecież przeżyliśmy rok 2020), natura wymyśla sobie... lodowy wulkan. Jak powstaje takie cudo i czy rzeczywiście można nazwać je wulkanem? I dlaczego właściwie nie ma takich u nas?

 

 

Kazachstan rulezzz

Rzeczony wulkan ma wysokość 14 metrów (czyli jak na wulkan, niewiele) i w całości utworzony jest z lodu. Powstał w naturalny sposób w Kazachstanie, a dokładnie – w Ałmatach: przepięknym, choć surowym kawałku świata, gdzie zimą można znaleźć głównie śnieg i lód. No i jeszcze takie cuda jak lodowe wulkany.

Oczywiście, w tym przypadku słowo „wulkan” jest nie do końca prawidłowe, bo nie ma tu mowy o wyrzucaniu w górę lawy czy popiołu. Co jednak nie zmienia faktu, że zjawisko ma sporo wspólnego z geologią. Co konkretnie?

Przepis na lodowy wulkan

Aby taki obiekt mógł powstać, potrzebna jest stała, mroźna pogoda i porządny gejzer. Tryskająca z niego woda oraz para natychmiast zamarza, opadając wokół i stopniowo budując coś na kształt pustej w środku, lodowej wieży. Co więcej, jej czubek nadal pluje gorącą wodą, co sprawia, że całość naprawdę wygląda, jak niewielki biały wulkan.

W Ałmatach, gdzie na solidny mrozik można liczyć co roku, takie zjawisko powtarza się każdej zimy, przyciągając zarówno miejscowych, jak i turystów, którzy ochoczo wrzucają jego zdjęcia na media społecznościowe. Oczywiście tym razem osób oglądających to lodowe cudo było znacznie mniej, niż zwykle. „Z powodu trudności obiektywnych”, jak to się kiedyś mówiło.

Nie tylko kraj Borata

Warto podkreślić, że takie lodowe wulkany powstają nie tylko w Kazachstanie – można je zobaczyć także w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie – w regionie Wielkich Jezior. W USA wszystko wydaje się jakieś większe, więc być może tamtejsze gejzery również tworzą bardziej okazałe wieże.

Wszystko to jednak blednie wobec lodowego wulkanu, jaki odkryto w 2016 roku na Plutonie. Zdaniem uczonych, miał on 144 km średnicy i 5,5 km wysokości. I to się nazywa rozmach.

Tagi: wulkan, lodowy, Kazachstan, gejzer, zima
TYP: a3
0 1
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521