TYP: a1

Koronawirus na amerykańskim lotniskowcu. Dowódca prosi o pomoc

czwartek, 2 kwietnia 2020
Z mediów

Kłopoty na amerykańskim lotniskowcu. Na pokładzie USS Theodore Roosevelt jest już wykrytych ponad 100 przypadków koronawirusa a kapitan przyznaje, że sytuacja wymknęła się spod kontroli i prosi o pomoc.

 

Lotniskowiec pełnił dyżur bojowy na Pacyfiku. Wirus dostał się na pokład prawdopodobnie w pierwszej połowie marca, kiedy okręt przebywał w Wietnamie. Dwa tygodnie później wirusa wykryto u trzech członków załogi ale liczba zakażonych bardzo szybko rośnie. Nic dziwnego, na pokładzie panują dla wirusa idealne warunki - ponad 4 tysiące osób stłoczonych jest na tej samej przestrzeni, dzieli ze sobą ciasne kajuty i korzysta z tych samych pomieszczeń, na przykład stołówek. Co najważniejsze, nie ma możliwości, aby odizolować zarażonych. 

USS Theodore Roosevelt przebywa obecnie w porcie na wyspie Guam a jego dowódca, Brett Crozier w poniedziałek zwrócił się do przełożonych o pomoc, prosząc o zezwolenie na opuszczenie pokładu dla załogi i przeznaczenia pokoi na kwarantanny na wyspie – na okręcie miałyby pozostać tylko  osoby niezbędne do codziennej obsługi okrętu.. Jak argumentował – w przypadku wojny lotniskowiec pozostałby operacyjny. Ponieważ wojny nie ma, nie ma też powodu, aby marynarze umierali. 


Sekretarz marynarki wojennej USA Thomas Modly poinformował, że wojsko pracuje nad tym, by znaleźć zakwaterowanie dla marynarzy na Guam. Problemem może być jednak niewystarczająca liczba kwater na wyspie. Minister obrony USA Mark Esper wykluczył w tym momencie ewakuację okrętu i obiecał wysłanie niezbędnej pomocy. Prezydent Donald Trump pozostawił decyzję Marynarce Wojennej. 

Tagi: USS Theodore Roosevelt, koronawirus
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971