TYP: a1

Katar czyli wyspa za karę

środa, 11 kwietnia 2018
Z mediów

Katar już niedługo może zostać…wyspą. To efekt inwestycji robionej przez Arabię Saudyjską. Inwestycja zakłada przede wszystkim wybudowanie kanału wzdłuż granicy między oboma krajami.

[t][/t] [s]Fot. CC BY-SA 2.0, Wikipedia[/s]

Kanał ma mieć 60 km długości oraz 200 metrów szerokości. Nad jego brzegami powstaną porty, hotele i turystyczna infrastruktura. Koszt inwestycji to ok. 750 milionów dolarów, a środki pochodzą od saudyjskich i emirackich prywatnych inwestorów. Nad kanałem ma powstać także jednostka wojskowa.

To ostatnie jest szczególnie ważne, bowiem planowana inwestycja powstaje nie tylko po to, aby podnieść przychody z turystyki.  Kanał sprawi, że Katar, położony na półwyspie, straci jedyne połączenie z lądem. Dla sąsiadów, czyli Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich to sposób na to, aby skłonić Katar do politycznych ustępstw.

Przypomnijmy - Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrain zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem w czerwcu zeszłego roku, zarzucając mu wspieranie terroryzmu i zbyt bliskie relacje z Iranem. 

Tagi: Katar, wyspa, kanał
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936