TYP: a1

Katar czyli wyspa za karę

środa, 11 kwietnia 2018
Z mediów

Katar już niedługo może zostać…wyspą. To efekt inwestycji robionej przez Arabię Saudyjską. Inwestycja zakłada przede wszystkim wybudowanie kanału wzdłuż granicy między oboma krajami.

[t][/t] [s]Fot. CC BY-SA 2.0, Wikipedia[/s]

Kanał ma mieć 60 km długości oraz 200 metrów szerokości. Nad jego brzegami powstaną porty, hotele i turystyczna infrastruktura. Koszt inwestycji to ok. 750 milionów dolarów, a środki pochodzą od saudyjskich i emirackich prywatnych inwestorów. Nad kanałem ma powstać także jednostka wojskowa.

To ostatnie jest szczególnie ważne, bowiem planowana inwestycja powstaje nie tylko po to, aby podnieść przychody z turystyki.  Kanał sprawi, że Katar, położony na półwyspie, straci jedyne połączenie z lądem. Dla sąsiadów, czyli Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich to sposób na to, aby skłonić Katar do politycznych ustępstw.

Przypomnijmy - Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrain zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem w czerwcu zeszłego roku, zarzucając mu wspieranie terroryzmu i zbyt bliskie relacje z Iranem. 

Tagi: Katar, wyspa, kanał
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872