TYP: a1

Katamarany nowej generacji

czwartek, 16 listopada 2017
Redakcja/MF

W stoczni w La Rochelle we Francji powstaje nowy, niezwykle szybki katamaran. Jednostka zaprojektowana przez Advanced Aerodynamics Vessels (A2V) może zrewolucjonizować transport wodny. 

[t][/t] [s]Fot. Breschi/A2V[/s]

Budowa katamaranu wzorowana jest na mieszkańcach morskich głębin. Grzbiet przypomina skorupiaka a budowa skrzydeł wzorowana jest na rybach – rajach. Oba kadłuby katamaranu są zarazem aerodynamiczne i hydrodynamiczne. Jednostka rozwija prędkość – w zależności od wersji – od 75 do 111 km/h. Dodatkowo katamaran jest ekonomiczny – zużywa dwa razy mniej paliwa niż klasyczne jednostki zaopatrzone w takie same silniki. Jest to efekt nowatorskiej konstrukcji. 
Przy budowie zastosowano wiele innowacji technologicznych. Otwarta rufa umożliwia napływ dużej masy powietrza pod pokład-platformę – dostające się tam powietrze ulega sprężeniu, tworząc siłę dźwigającą statek. Katamaran  staje się w ten sposób „lżejszy" i ślizga się nad powierzchnią wody, co oczywiście zmniejsza opór. Dzięki temu też katamaran jest mniej wrażliwy na siłę fal i w rezultacie płynie szybciej, zużywając mniej paliwa. Siła podnosząca statek zaczyna się po osiągnięciu prędkości 25 węzłów (46 km/h).


Wygląd nowych katamaranów będzie się różnił w zależności od akwenów, na jakich będą one pływały. Wszystkie zaprojektował słynny konstruktor jachtów Marc Lombard. Projekt na razie kosztował 2 mln euro. Pierwszy z nowych katamaranów, który będzie mógł pomieścic 25 osób już za kilka tygodni zostanie przekazany francuskiej firmie logistycznej, która zaopatruje morskie platformy wiertnicze. Druga, mniejsza, na 12 osób jednostka trafi do armatora operującego na Jeziorze Genewskim. I będzie obsługiwać gości jednego z tamtejszych luksusowych hoteli. 

 

 

Tagi: katamaran, technologia, konstrukcja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 June

Zmarł Kazimierz Klimaszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, zasłużony działacz żeglarski, współzałożyciel Klubu Morskiego PTTK "Bryza", był jego pierwszym komandorem.
wtorek, 4 czerwca 1974
Zakończenie pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread. Regaty w klasyfikacji wygrał jacht "Sayula II" (kpt. Ramon Carlin), chociaż pierwszy na mecie był "Great Britain II" (kpt. Chay Blyth). W regatach uczestniczyły polskie jachty "Otago" (kpt.
wtorek, 4 czerwca 1974
Na rafie w odległości 38 Mm od Australii tonie "Batavia".
poniedziałek, 4 czerwca 1629