TYP: a1

Katamarany nowej generacji

czwartek, 16 listopada 2017
Redakcja/MF

W stoczni w La Rochelle we Francji powstaje nowy, niezwykle szybki katamaran. Jednostka zaprojektowana przez Advanced Aerodynamics Vessels (A2V) może zrewolucjonizować transport wodny. 

[t][/t] [s]Fot. Breschi/A2V[/s]

Budowa katamaranu wzorowana jest na mieszkańcach morskich głębin. Grzbiet przypomina skorupiaka a budowa skrzydeł wzorowana jest na rybach – rajach. Oba kadłuby katamaranu są zarazem aerodynamiczne i hydrodynamiczne. Jednostka rozwija prędkość – w zależności od wersji – od 75 do 111 km/h. Dodatkowo katamaran jest ekonomiczny – zużywa dwa razy mniej paliwa niż klasyczne jednostki zaopatrzone w takie same silniki. Jest to efekt nowatorskiej konstrukcji. 
Przy budowie zastosowano wiele innowacji technologicznych. Otwarta rufa umożliwia napływ dużej masy powietrza pod pokład-platformę – dostające się tam powietrze ulega sprężeniu, tworząc siłę dźwigającą statek. Katamaran  staje się w ten sposób „lżejszy" i ślizga się nad powierzchnią wody, co oczywiście zmniejsza opór. Dzięki temu też katamaran jest mniej wrażliwy na siłę fal i w rezultacie płynie szybciej, zużywając mniej paliwa. Siła podnosząca statek zaczyna się po osiągnięciu prędkości 25 węzłów (46 km/h).


Wygląd nowych katamaranów będzie się różnił w zależności od akwenów, na jakich będą one pływały. Wszystkie zaprojektował słynny konstruktor jachtów Marc Lombard. Projekt na razie kosztował 2 mln euro. Pierwszy z nowych katamaranów, który będzie mógł pomieścic 25 osób już za kilka tygodni zostanie przekazany francuskiej firmie logistycznej, która zaopatruje morskie platformy wiertnicze. Druga, mniejsza, na 12 osób jednostka trafi do armatora operującego na Jeziorze Genewskim. I będzie obsługiwać gości jednego z tamtejszych luksusowych hoteli. 

 

 

Tagi: katamaran, technologia, konstrukcja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882