TYP: a1

Pierwszy w pełni elektryczny statek

środa, 22 listopada 2017
Z mediów/MF

To może być przełomowa chwila dla transportu wodnego. W chińskim mieście Kanton zwodowano pierwszy na świecie w pełni elektryczny statek. 

 

Statek został wybudowany przez stocznię Guangzhou Shipyard International Company. Dwugodzinne ładowanie baterii pozwala mu na przepłynięcie około 80 kilometrów. Okręt ma długość 70,5 metra i szerokość 13,9 metra oraz głębokość 4,5 metra. Całkowita pojemność baterii wynosi 2400 kWh. Maksymalna prędkość statku do 12,8 km/h.

 

Jak podkreślają chińskie media, okręt nie zużywa węglowodorów oraz nie wytwarza odpadów, które trafiałyby do wód mórz i oceanów. Będzie używany do przewozu węgla głównie na Rzece Perłowej i innych zbiornikach wodnych. 
- „Ponieważ statek jest w pełni elektryczny, nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Wkrótce ta technologia będzie używana także w produkcji okrętów pasażerskich lub przemysłowych” – powiedział Huang Jialin, prezes i dyrektor generalny Hangzhou Model Ship Design & Research Co., który zaprojektował opisywany statek elektryczny.


Statek w miniony weekend przechodził testy na wodach w pobliży wyspy Longxue. 

Tagi: statek, elektryczność, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939