TYP: a1

„Jagiellonia” znów na morskich szlakach!

wtorek, 30 kwietnia 2013
Informacja prasowa
Krakowski jacht s/y Jagiellonia opuszcza w tym sezonie Morze Śródziemne i wyrusza na chłodniejsze wody Europy Zachodniej. Pierwsze tegoroczne rejsy już się zakończyły.

„Jagiellonia” to należąca już do rzadkości mahoniowa konstrukcja typu Opal. Dlaczego jachty tego typu spotkać coraz trudniej? Są bardzo drogie w utrzymaniu, a prace remontowe i konserwacyjne, oprócz środków, wymagają znalezienia szkutników, którzy by potrafili je wykonać. Armatorem „Jagiellonii” jest Krakowski Yacht Club - organizacja non profit. Generalny remont kadłuba, zrealizowany w 2011 roku, nie odbyłby się bez pomocy sponsorów i pożyczkodawców. Organizowane od czasu zakończenia remontu rejsy, oprócz pozyskania środków na bieżące utrzymanie jachtu, mają na celu spłatę zaciągniętej na remont pożyczki.

Zimę „Jagiellonia” spędziła w hiszpańskim Sant Carles de la Rapita, gdzie udało się przeprowadzić lakierowanie kadłuba oraz mahoniowych elementów pokładu, a także dokonać szeregu prac konserwacyjnych, aby jak najlepiej przygotować jacht do sezonu 2013.

W tym roku s/y Jagiellonia opuszcza ciepłe wody i udaje się w kierunku Wysp Brytyjskich. Najbliższe etapy prowadzą wzdłuż zachodnich wybrzeży Hiszpanii, Portugalii i Francji, a następnie przez Cieśninę La Manche na Morze Irlandzkie. „Jagiellonia” odwiedzi Irlandię i Wielką Brytanię, a jednym z najciekawszych etapów będzie 3-tygodniowy rejs dookoła Szkocji. Więcej informacji o poszczególnych etapach na stronie http://www.kyc.agh.edu.pl/index.php/Rejsy-morskie/Rejsy-morskie-2013.html

Udział w rejsach „Jagiellonii” to nie tylko świetna przygoda – każda osoba, która się na nie zdecyduje może mieć poczucie, że przyczyniła się do uratowania jednostki, na której wychowało się i nauczyło szacunku do morza wiele pokoleń żeglarzy. Mamy nadzieję, że jeszcze wielu pokoleniom posłuży.

Więcej informacji na stronie Krakowskiego Yacht Clubu http://www.kyc.agh.edu.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/jacht.jagiellonia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932