TYP: a1

Jacht z Polakami na pokładzie dryfował na Atlantyku

środa, 30 grudnia 2015
z mediów | WM
27 grudnia 2015 oficer wachtowy wycieczkowca “Braemar”, który płynął z Santa Cruz na Teneryfie do Bridgetown na Barbadosie, zauważył 14-metrowy jacht “Nicollet” dryfujący po Oceanie Atlantyckim. Okazało się, że na pokładzie jednostki, której zepsuł się ster, były 4 osoby narodowości polskiej. Zanim jacht został zauważony z pokładu statku, dryfował przez prawie 3 dni.


Załoga “Braemara” nawiązała kontakt z “Nicollet”, aby zorientować się, czy nie potrzebuje pomocy. Kapitan jachtu poprosił o zabranie na pokład wycieczkowca dwójki pasażerów oraz o dostarczenie materiałów do naprawy “Nicollet”. Z “Braemara” spuszczono na wodę szalupę, która zawiozła na jacht narzędzia, materiały, wiosła oraz zbiornik z wodą. Akcję utrudniały fale o wysokości 3-5 m, jednak zakończyła się ona pełnym powodzeniem.

Dwoje pasażerów, wziętych na pokład wycieczkowca, zostało przebadanych i czuje się dobrze. Mają oni ponownie dołączyć do załogi “Nicollet” na Karaibach.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520