TYP: a1

Jacht Katharsis II rozpoczął wyjatkowy rejs dookoła kontynentu Antarktydy

środa, 27 grudnia 2017
Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl http://antarcticcircle60s.pl/
W sobotę, 23.12.2017 - jacht żaglowy Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem i jego całkowicie polską, ośmioosobową załogą wystartował z Kapsztadu w RPA w antarktyczny rejs, planując okrążenie non-stop najzimniejszego kontynentu Ziemi jak najbliżej jego brzegów: wzdłuż i na południe od 60. równoleżnika szerokości geograficznej południowej. Jest to wyjątkowe wyzwanie, ponieważ jak dotąd żaden jacht żaglowy nie opłynął całego kontynentu Antarktydy taką trasą.

 

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl  http://antarcticcircle60s.pl/[/s]

Miejsce i czas startu w Kapsztadzie, jak również planowanej mety w australijskim Hobart - zostały uzgodnione i zatwierdzone przez Radę Światowych Rekordów Żeglarskich (WSSRC/ISAF w Anglii). Linię startową będącą umownym przedłużeniem głównego falochronu wejściowego do portu w Kapsztadzie, o współrzędnych: 33º53’51.6 S i 018º26’04.1 E, jacht Katharsis II minął rankiem 23.12.2017 roku o godz. 08:56:20 czasu lokalnego, (UTC: 06:56:20), czyli polskiego 07:56:20.

 

Podczas startu - polskim żeglarzom towarzyszyła wyjątkowa jak na okolice Przylądka Sztormów - pogoda. Wiał słaby 8- węzłowy wiatr z kierunku północno. Załogę Katharsis II żegnało ciepłe afrykańskie słońce. Kurs jachtu podczas mijania linii startu - 280 stopni.

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl  http://antarcticcircle60s.pl/[/s]

Wszyscy na pokładzie pełni pozytywnej energii i entuzjazmu. Z lądu żeglarzy żegnali przyjaciele z Kapsztadu, a na wodzie załoga amazonek łodzi Mujaji Dragonboat, płynąc burta w burtę z Kathatsis II przez port. Z tą samą załogą kilka dni wcześniej ćwiczyła Hanna Leniec (II oficer wyprawy) propagując projekt społeczny "Badajcie się Nie Dajcie Się". Oddanie cum i ruszenie w rejs było wzruszającym momentem dla całej załogi. W momencie oddawania cum dowódca Wyprawy - kapitan Mariusz Koper powiedział: "... to nie rekord jest tutaj ważny, ale realizacja założonych celów – do zobaczenia w Hobart"

 

Pojawia się szansa na nowy, polski, żeglarski rekord świata. Planowany rejs jest realizowany zgodnie z wymaganiami WSSRC (Światowej Rady Rekordów i Wyników Żeglarskich) oraz Dyrekcji Światowych Rekordów Guinnesa (GWR). Opłynięcie Antarktydy jak najbliżej lodowego kontynentu w jak najkrótszym czasie, to naturalna konsekwencja dotychczasowych osiągnięć oraz doświadczeń kapitana Kopera, w tym pokonania arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, czy dopłynięcia do położonej najdalej na południe Zatoki Wielorybiej, na antarktycznym Morzu Rossa, dostępnym dla żeglugi tylko jedynie kilka tygodni w roku.

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl  http://antarcticcircle60s.pl/[/s]

Najkrótszy, oficjalnie odnotowany czas opłynięcia Antarktydy jachtem żaglowym, ale dalej od kontynentu, w pasie między 45 a 60 stopniem szerokości geograficznej południowej, oraz liczony od startu do mety w Australii to 102 dni. Załoga Kapitana Kopera planuje zrealizowanie swojego zadania - w czasie krótszym.

 

Pozycję Katharsis II będzie można śledzić na stronie Projektu http://antarcticcircle60s.pl/ dzięki dedykowanemu trackingowi. Bieżące informacje o rejsie dostępne są na stronie Wyprawy jak i na Facebooku. Strona Wyprawy od grudnia jest już także w pełni dostępna również w wersji angielskiej. Równoległe relacje z Wyprawy dostępne są na kanale na YOUTUBE oraz za pośrednictwem komunikatorów społecznych INSTARGRAM oraz TWITTER (ten ostatni tylko w wersji angielskiej). 

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl  http://antarcticcircle60s.pl/[/s]

Wyprawa Katharsis II została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet oraz (i ich rodzin.)  i jest realizowany jest on od grudnia 2016 we współpracy m.in. z warszawskim Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie. http://antarcticcircle60s.pl/category/hania/

 

Wyprawa Katharsis II dookoła kontynentu Antarktydy oprócz wyczynu sportowego jest jednocześnie wyzwaniem naukowym. W trakcie rejsu będą prowadzone badania wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie. Piotr Kukliński - członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, jest odpowiedzialny za realizowane w trakcie Wyprawy - eksperymenty naukowe i  także prowadzi własny wideo-blog pod tytułem Antarktyczne Laboratorium, dostępny na stronie Wyprawy (http://antarcticcircle60s.pl/projekty-badawcze/).

 

Trzymajcie za nas kciuki

- Załoga Katharsis II.

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl  http://antarcticcircle60s.pl/[/s]

 

Tagi: Katharsis II, wyprawa, Antarktyda
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898