TYP: a1

Rejs Zawiszy Czarnego z Betlejemskim Światłem Pokoju

piątek, 22 grudnia 2017
Informacja prasowa

W poniedziałek, 18 grudnia, w siódmy rejs z Betlejemskim Światłem Pokoju wyruszył s/y Zawisza Czarny. Harcerski żaglowiec popłynął na Litwę i Łotwę, aby wziąć udział w skautowej sztafecie, roznoszącej ogień z Groty Narodzenia Pańskiego do wszystkich zakątków świata. Światło to jest symbolem przypominającym, że powinniśmy dążyć do pokoju pomiędzy wszystkimi narodami i wyznaniami.

 

[t][/t] [s]Fot. S/y Zawisza[/s]

Akcja ta została zapoczątkowana 1986 roku w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych, a rok później patronat nad nią objęli austriaccy skauci. Od 1991 roku przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odbierają Światło Pokoju w Zakopanem od skautów słowackich. W 2011 roku, w czasie pierwszej wyprawy Zawiszy Czarnego ze Światłem, sztorm uniemożliwił załodze dotarcie do Bornholmu, jednak w kolejnych latach rejsy odbywały się już bez przeszkód. Za ich cel obierana jest Skandynawia lub kraje bałtyckie. W litewskich portach, gdzie Światło odbierają wspólnie wyznawcy czterech wyznań, najpełniej realizuje się ekumeniczne posłanie z Groty Narodzenia Pańskiego.

 

W tym roku, Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Gdyni wieczorem w niedzielę, 17 grudnia. Prosto z Zakopanego przywieźli je harcerze ze Szczepu ZHP Czarna Trzynastka Strzebielino, po czym w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w intencji niosących i otrzymujących światło wiary odprawiono mszę świętą, którą celebrował o. Edward Pracz duszpasterz Ludzi Morza. Wzięli w niej udział kontradmirał Krzysztof Jaworski dowódca 3. Flotylli Okrętów, Adam Meller prezes Portu Gdynia, przedstawiciel senatora Sławomira Rybnickiego, harcerze i mieszkańcy Gdyni. Oprawę muzyczną zapewnił Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny. Po mszy świętej załoga Zawiszy Czarnego otrzymała Betlejemskie Światło Pokoju i przeszła z nim na pokład żaglowca. Uczestnikami wyprawy są harcerze, zarówno młodzież, jak i dorośli wolontariusze. Ich udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu był możliwy między innymi dzięki wsparciu sponsora naszego żaglowca, Grupie Energa.

 

Rozpoczynając rejs, kapitan hm. Wiktor Wróblewski obrał kurs na łotewską Lipawę, gdzie Światło zostało przekazane mieszkańcom. Następnie żaglowiec popłynął do Kłajpedy na Litwie. Planowo rejs ma się zakończyć w sobotę, 23 grudnia, gdy Zawisza wróci do Gdyni na Święta Bożego Narodzenia.

 

Tawerna Skipperów jest patronem medialnym wydarzeń na Zawiszy Czarnym. 

 

Tagi: Zawisza Czarny, rejs, światełko
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934