TYP: a1

Francuska firma przejmuje polską stocznię

środa, 18 lipca 2018
Z mediów/next.gazeta.pl

Francuska Grupa Benetau przejmie największego polskiego producenta jachtów, Delphia Yachts. 


O transakcji poinformował serwis plasteurope.com. Przejęcie ma nastapić poprzez powołanie spółki, w której Grupa Benetau będzie miała 80 proc. udziałów. Reszta należeć będzie do Delphia Yachts.  

 

Delphia Yachts (jako Sportlake) powołało dożycia w 1990 roku dwóch braci, Piotr i Wojciech Kot. Początkowo zatrudniała tylko kilka osób, a obecnie jest największą stocznią jachtową w Europie Środkowo-Wschodniej (więcej o Delphia Yachts TUTAJ). W ciągu 28 lat działalności stocznia wybudowała 25 tysięcy jachtów najróżniejszych typów, od jednostek śródlądowych, poprzez morskie, aż do oceanicznych. 95 proc. odbiorców stoczni stanowią klienci zagraniczni. Łodzie Delphia Yachts pływają między innymi w Niemczech, Rosji, Skandynawii, Francji, Turcji, ale również w USA, Kanadzie, a nawet w Chinach, Japonii i Brazylii. W 2017 roku stocznia miała 30 milionów euro przychodu ze sprzedaży. 


Od jakiegoś już czasu firma z Olecka produkowała jachty na zamówienie Grupy Beneteau. Dla tej ostatniej przejęcie polskiej stoczni daje możliwość stworzenia oferty niedużych łodzi dla początkujących. Zresztą Delphia nie jest jedyną firmą, którą przejąć ma francuski potentat – kolejna jest Seascape, producent z Ljubliany. 

 

Tagi: Delphia Yachts, stocznia, Beneteau
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002