TYP: a1

Francuska firma przejmuje polską stocznię

środa, 18 lipca 2018
Z mediów/next.gazeta.pl

Francuska Grupa Benetau przejmie największego polskiego producenta jachtów, Delphia Yachts. 


O transakcji poinformował serwis plasteurope.com. Przejęcie ma nastapić poprzez powołanie spółki, w której Grupa Benetau będzie miała 80 proc. udziałów. Reszta należeć będzie do Delphia Yachts.  

 

Delphia Yachts (jako Sportlake) powołało dożycia w 1990 roku dwóch braci, Piotr i Wojciech Kot. Początkowo zatrudniała tylko kilka osób, a obecnie jest największą stocznią jachtową w Europie Środkowo-Wschodniej (więcej o Delphia Yachts TUTAJ). W ciągu 28 lat działalności stocznia wybudowała 25 tysięcy jachtów najróżniejszych typów, od jednostek śródlądowych, poprzez morskie, aż do oceanicznych. 95 proc. odbiorców stoczni stanowią klienci zagraniczni. Łodzie Delphia Yachts pływają między innymi w Niemczech, Rosji, Skandynawii, Francji, Turcji, ale również w USA, Kanadzie, a nawet w Chinach, Japonii i Brazylii. W 2017 roku stocznia miała 30 milionów euro przychodu ze sprzedaży. 


Od jakiegoś już czasu firma z Olecka produkowała jachty na zamówienie Grupy Beneteau. Dla tej ostatniej przejęcie polskiej stoczni daje możliwość stworzenia oferty niedużych łodzi dla początkujących. Zresztą Delphia nie jest jedyną firmą, którą przejąć ma francuski potentat – kolejna jest Seascape, producent z Ljubliany. 

 

Tagi: Delphia Yachts, stocznia, Beneteau
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971