TYP: a1

Dziewiczy rejs giganta

środa, 7 grudnia 2022
Hanka Ciężadło

Pływający pod banderą Singapuru Ever Atop (IMO: 9893993) odbywa właśnie swój dziewiczy rejs. Jednostka określana jako "największy kontenerowiec Nowego Świata" należy do tajwańskiego koncernu Evergreen – tego samego przewoźnika, który zasłynął zakorkowaniem Kanału Sueskiego. 

Tajwański rozmach

Koncern Evergreen może się poszczycić aż trzema gigantycznymi kontenerowcami (i sporą ilością trochę mniejszych). Do trójki gigantów zaliczają się Ever Aria, Ever Alot, no i oczywiście wspomniany wyżej Ever Atop, który dominuje nad dwoma pozostałymi pod względem pojemności nominalnej.

Kontenerowiec został zbudowany kilka miesięcy temu w China State Shipbuilding Corporation (CSSC). Ma 400 metrów długości i 17 metrów zanurzenia. Krótko mówiąc, to naprawdę kawał statku.

Mania wielkości?

Czy w związku z zamiłowaniem Tajwańczyków do wielkich konstrukcji powinniśmy się obawiać kolejnych obstrukcji w szlakach morskich? Niekoniecznie: Ever Atop właśnie przepłynął Kanał Sueski i spokojnie zmierza do Europy Północnej. Inna sprawa, że statek jest znacznie większy, niż potrzeba – okazuje się bowiem, że na razie załadowany jest tak gdzieś w trzech czwartych.

Zmniejszenie popytu na przewozy kontenerowe na tym konkretnym szlaku to nie tylko problem ekonomiczny, ale też wizerunkowy. Pierwsze zawinięcie do portu w wykonaniu Ever Aria i Ever Alot odbywało się z wielką pompą. Ever Atop ma pecha – niedoładowany kontenerowiec nie robi już takiego wrażenia, jak pełny. Podobno władze Evergreen wpadły nawet na pomysł uzupełnienia go pustymi kontenerami, by zrobił odpowiednie wrażenie.

Malejący popyt na przewozy do Europy Północnej musi boleć, zwłaszcza kiedy następuje po okresie względnej prosperity. Na szczęście dla przewoźników i ich gigantycznych statków, nie jest to jedyny ważny kierunek w światowym handlu. Jak powiedział przedstawiciel koncernu Evergreen: „Musimy jakoś przetrwać okres świąteczny i miejmy nadzieję, że zamówienia wrócą przed chińskim Nowym Rokiem”.

 

Tagi: Evergreen, Ever Atop, kontenerowiec, rekord, handel
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982