TYP: a1

Rosyjski oligarcha wykradł własny jacht

niedziela, 11 grudnia 2022
Z mediów/Onet

Unijne sankcje są dla rosyjskich oligarchów coraz bardziej kłopotliwe. Do tego stopnia, że jeden z nich...porwał własny jacht, zarekwirowany wcześniej przez włoskie władze. To pierwszy przypadek we Włoszech, że Rosjaninowi z zamrożonymi aktywami udało się uniknąć unijnych sankcji.

 

Chodzi o luksusowy, 22-metrowy jacht należący do rosyjskiego oligarchy Dmitrija Mazepina. Jacht o szacowanej wartości miliona euro, został zajęty w marcu, kilka tygodni po ataku Rosji na Ukrainę. Jednak formalności, w tym przypadku ustalanie własności jednostki trwał dosyć długo, do momentu, kiedy latem jacht...niespodziewanie znikł w portu w Sardynii. Przypadkowo zaledwie na kilka godzin przed potwierdzeniem, że należy do oligarchy.

Dmitrij Mazepin wiedział, że jest na sankcyjnej liście. Dlatego, jak ustaliło policyjne śledztwo, jacht najpierw zatrzymał się w małym porcie Biserta w Tunezji, ale jego obecne miejsce położenia jest nieznane.

Policja dotarła do kapitana i firmy, która zajęła się transportem jachtu z Sardynii do Tunezji. Mężczyzna wyjaśnił, że nie wiedział, że statek należy do oligarchy. Mimo to została nałożona na nich grzywna w wysokości do 500 tys. euro za nielegalne usunięcie statku z Włoch.

Służby są pewne, że zniknięcie jachtu jest związane z nałożonymi na oligarchę sankcjami. Tym bardziej, że jednostka nigdy wcześniej nie opuszczała Sardynii.

Tagi: jacht, oligarcha, wojn w Ukrainie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982