TYP: a1

Drewniany wrak na plaży pod Łebą

poniedziałek, 20 grudnia 2010
Weronika Morys
Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna



Kilka dni temu 5,5 km na wschód od Łeby patrol Straży Granicznej odkrył wrak statku. Wrak był przykryty piaskiem, który wypłukały sztormowe fale. Badania drewnianej jednostki zostały zaplanowane na początek stycznia 2011 roku, a na wiosnę jej wydobycie.





Z jednostki o długości 50 m i szerokości 4-5 m zachowały się jedynie fragmenty burt i pokładu. Według Iwony Pomian, kierownika działu badań podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, wrak jest znany archeologom od lat 90. i był już wstępnie dokumentowany. Kiedy wrak był częściowo przykryty przez morze archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego uznali, że jest to XIX-wieczny kuter rybacki. Obecnie odsłonięte szczątki wskazują, że może to być jednostka innego typu. Z informacji jakie otrzymała PAP wynika, że może to być wykonany z sosny syberyjskiej wrak barki do przewozu drewna z okresu międzywojennego.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971