TYP: a1

Wrak jachtu na dnie Zatoki Gdańskiej to prawdopodobnie „Skalar”

czwartek, 8 grudnia 2011
Kinga Rzucidło
5 grudnia Morski Oddział Straży Granicznej podjął się próby identyfikacji wraku jachtu leżącego na dnie Zatoki Gdańskiej, kilka kilometrów od plaży w Gdyni Orłowie. To najprawdopodobniej „Skalar”, jacht, który zatonął podczas regat w 1993 roku.

Urząd Morski w Gdyni, który odkrył wrak, poprosił specjalistów Morskiego Oddziału Straży Granicznej o pomoc w identyfikacji jednostki. Płetwonurkowie sprawdzili około 7-metrowy kadłub jachtu osadzony na dnie Zatoki Gdańskiej na głębokości kilkunastu metrów. Jak powiedział rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku – Andrzej Jóźwiak, jacht i leżący obok żagiel pokryty jest piachem i grubą warstwą muszli, co uniemożliwia zidentyfikowanie i odczytanie nazwy. Morski Oddział Straży Granicznej sprawdził także dno morza niedaleko gdyńskiego portu, gdzie znaleziono drewniany element konstrukcyjny statku. O dalszych losach znalezisk zadecyduje Urząd Morski w Gdyni.

Źródło: MOSG
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 May

Flotylla 3 tratw ("Balsa Fleet") pod dowództem Vitala Alsara wyruszyła z Guayaquil w kierunku Australii; po 177 dniach żeglugi przez Pacyfik dwie tratwy dotarły do Australii w pobliżu Ballina.
niedziela, 27 maja 1973
W County Heath w Irlandii urodził się sir Francis Beaufort, twórca skali siły wiatru.
piątek, 27 maja 1774