Wrak jachtu na dnie Zatoki Gdańskiej to prawdopodobnie „Skalar”
czwartek, 8 grudnia 2011
Kinga Rzucidło
5 grudnia Morski Oddział Straży Granicznej podjął się próby identyfikacji wraku jachtu leżącego na dnie Zatoki Gdańskiej, kilka kilometrów od plaży w Gdyni Orłowie. To najprawdopodobniej „Skalar”, jacht, który zatonął podczas regat w 1993 roku.
Urząd Morski w Gdyni, który odkrył wrak, poprosił specjalistów Morskiego Oddziału Straży Granicznej o pomoc w identyfikacji jednostki. Płetwonurkowie sprawdzili około 7-metrowy kadłub jachtu osadzony na dnie Zatoki Gdańskiej na głębokości kilkunastu metrów. Jak powiedział rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku – Andrzej Jóźwiak, jacht i leżący obok żagiel pokryty jest piachem i grubą warstwą muszli, co uniemożliwia zidentyfikowanie i odczytanie nazwy. Morski Oddział Straży Granicznej sprawdził także dno morza niedaleko gdyńskiego portu, gdzie znaleziono drewniany element konstrukcyjny statku. O dalszych losach znalezisk zadecyduje Urząd Morski w Gdyni.
Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.