TYP: a1

Wrak jachtu na dnie Zatoki Gdańskiej to prawdopodobnie „Skalar”

czwartek, 8 grudnia 2011
Kinga Rzucidło
5 grudnia Morski Oddział Straży Granicznej podjął się próby identyfikacji wraku jachtu leżącego na dnie Zatoki Gdańskiej, kilka kilometrów od plaży w Gdyni Orłowie. To najprawdopodobniej „Skalar”, jacht, który zatonął podczas regat w 1993 roku.

Urząd Morski w Gdyni, który odkrył wrak, poprosił specjalistów Morskiego Oddziału Straży Granicznej o pomoc w identyfikacji jednostki. Płetwonurkowie sprawdzili około 7-metrowy kadłub jachtu osadzony na dnie Zatoki Gdańskiej na głębokości kilkunastu metrów. Jak powiedział rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku – Andrzej Jóźwiak, jacht i leżący obok żagiel pokryty jest piachem i grubą warstwą muszli, co uniemożliwia zidentyfikowanie i odczytanie nazwy. Morski Oddział Straży Granicznej sprawdził także dno morza niedaleko gdyńskiego portu, gdzie znaleziono drewniany element konstrukcyjny statku. O dalszych losach znalezisk zadecyduje Urząd Morski w Gdyni.

Źródło: MOSG
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922