TYP: a1

Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny"

poniedziałek, 26 października 2015
Informacja prasowa
Powstały w Gdyni, w 2012 roku od początku występuje pod batutą Jacka Jakubowskiego - absolwenta Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

Chór szantowy

Jest pierwszym i jak na razie jedynym w Polsce chórem, nastawionym na propagowanie szeroko pojętego morskiego folkloru (od typowych szant i współczesnych pieśni o tematyce morskiej, przez pieśni ukraińskich wioślarzy, po psalm Gomółki - z morzem wspomnianym w tekście, przełożonym przez J. Kochanowskiego) i kultury (od scenicznej elegancji, po żeglarską etykietę spod małych i wielkich żagli).

MChSz „Zawisza Czarny” to chór, w skład którego wchodzą ludzie w różnym wieku i różnej profesji: nauczyciele, zawodowi marynarze i emerytowani wojskowi. Łączy ich zamiłowanie do wspólnego śpiewania i fascynacja morzem. Są bodaj jedynym chórem w Europie, regularnie wypływającym we wspólne rejsy, a dyrygent pełni funkcję Cheefa - Starszego Oficera na pokładzie s/y „Zawisza Czarny” (większość członków chóru to aktywni żeglarze - wielu z nich posiada żeglarskie uprawnienia, do patentu kapitana włącznie).

Chór „Zawisza Czarny” wystąpił dwukrotnie na największym w Polsce festiwalu pieśni morskich Shanties w Krakowie, a także na najstarszym w Polsce festiwalu tego typu - Kopyść w Białymstoku. Dwa razy gościł na scenie gdańskich Szant Pod Żurawiem. Szczególnym wydarzeniem był występ na festiwalu Wiatrak, gdzie zmierzył się z szantowymi chórami z Niemiec. Rok 2015 to wydanie pierwszej płyty chóru, koncerty w Szkocji i Holandii, gdzie chór otrzymał owacje za spektakularny koncert w kościele na zakończenie Festiwalu „Bie Daip” Internationaal Shantyfestival w Appingedam.

Niewątpliwym uznaniem poziomu Chóru było zaproszenie do Radia Gdańsk, gdzie nagrano koncert, retransmitowany później na antenie rozgłośni.

Żywiołowość, zaangażowanie i wysoki poziom artystyczny zaowocowały - w ciągu zaledwie trzech lat działalności Chóru - zdobyciem tak prestiżowych w świecie polskich szant nagród, jak:
  • Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa za debiut - Shanties 2013
  • Nagroda im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej - Shanties 2013
  • Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Za autentyzm i wysoki poziom wykonania - Shanties 2014
  • Grand Prix festiwalu Shanties 2014 dla Dyrygenta Jacka Jakubowskiego z Chórem.
Koncert Chóru podczas Operacji Żagle w Gdyni znalazł się w ścisłej czołówce w miejskim rankingu „Koncertowy top 14”, ustępując pola tylko plenerowym występom gwiazd światowego formatu.

Pierwsza płyta zespołu jest do kupienia na stronie www.sklep.hals.krakow.pl.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971