TYP: a1

Patenty za łapówki? Kryminalna afera w Olsztynie

poniedziałek, 14 października 2019
Z mediów/PAP

Być może to jest odpowiedź na pytanie, dlaczego po polskich jeziorach pływa coraz więcej kiepskich żeglarzy. Olsztyńska prokuratura zarzuciła egzaminatorowi Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego branie łapówek w zamian za wydanie zaświadczeń o rzekomo odbytych kursach i zdanych egzaminach na żeglarza i sternika.

Informacje o łapówkach już od jakiegoś czasu docierały do policjantów z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Dochodzenie trwało od 2018 roku, a po paru miesiącach w oparciu o zgromadzone materiały postępowanie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. W  ciągu minionego tygodnia dokonano kilku zatrzymań, w tym zatrzymano 50-letniego instruktora z Morąga, inicjatora działalności.

Zarzuty przyjmowania i wręczania korzyści majątkowych przedstawiono łącznie czterem osobom. Jak wynika z ustaleń śledczych, Grzegorz Ś., jako instruktor i egzaminator Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, czyli osoba pełniąca funkcję publiczną, wydawał poświadczające nieprawdę dokumenty w postaci zaświadczeń o odbytych kursach i zdanych egzaminach na żeglarza i sternika motorowodnego, za co przyjmował korzyści majątkowe. Proceder trwał od maja do września 2018 r. w Olsztynie i innych miejscowościach. Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut przyjęcia korzyści od co najmniej kilkudziesięciu osób na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa. Grzegorz Ś. przyznał się do dokonania zarzucanego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł.

Trzem innym osobom przedstawiono zarzuty wręczenia Grzegorzowi Ś. korzyści majątkowej w wysokości kilkuset złotych za to, że poświadczył o rzekomo zdanych teoretycznych i praktycznych egzaminach uprawniających do uzyskania patentów żeglarza, sternika oraz licencji na holowanie narciarzy wodnych.

Według szacunków organów ścigania w całym kraju może być nawet kilkaset osób, które nielegalnie uzyskały takie uprawnienia.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Według śledczych sprawa ma charakter rozwojowy.

Tagi: łapówka, patent, sternik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521