TYP: a1

Lody na Dworcu

czwartek, 10 marca 2011
Przemek Pasek / Ja Wisła
Dworzec
Fot. Rafał Łapiński
Dworzec Wodny potrzebuje pomocy. Woda wdarła się do wnętrza barki lutową nocą. Siarczyste mrozy uniemożliwiały prowadzenie akcji ratunkowej. Teraz, wykorzystując ocieplenie i niski stan Wisły, wypompowaliśmy 300 ton wody z ładowni. Na dnie barki zalega pokruszony siekierami lód. Jest go zaledwie 15 ton. Żeby zlokalizować i zatamować przeciek, musimy wyrzucić cały lód za burtę. Potrzebujemy wielu gorących rąk do pomocy. Praca jest bardzo trudna. Po kostki w lodowatej wodzie, w ciemnej ładowni zimne kry ręcznie trzeba wyrzucać przez bulaje.


Spotykamy się w Porcie Praskim w najbliższą sobotę 12 marca o godzinie 9 (wejście od ulicy Zamoyskiego). Należy mieć kalosze, latarki i rękawiczki, ciepło będzie tylko herbacie w termosie. Kiedy odpada prawa ręka, nie opieraj się lewą o spróchniały reling. Będziemy działać aż słońce skryje się w pałatce kościuszkowca. Na deser balet lisów wokół policyjnego poduszkowca.

Dworzec wodny ma sto lat. Jest najstarszą barką przystaniową w Polsce. To absolutny unikat. Przetrwał dwie wojny światowe. Do lat siedemdziesiątych XX w. służył w żegludze, jako pływająca przystań dla statków parowych. Od 40 lat dogorywa w Porcie Praskim. W 2008 roku zatonął. Wówczas Fundacja Ja Wisła kupiła zatopiony wrak od szwedzkiego biznesmena, zaciągając na ten cel kredyt 80 000 zł. Na nasz wniosek barka została wpisana do rejestru zabytków Województwa Mazowieckiego. W lutym otrzymaliśmy dobrą wiadomość od Ministra Kultury. Minister pozytywnie ocenił nasz wniosek i zarezerwował 200 000 zł na pierwszy etap remontu barki. Środki te umożliwią rozpoczęcie prac w tym roku. Aktualnie szukamy wykonawcy rozbiórki drewnianej nadbudowy i remontu nitowanego kadłuba. Staramy się o dotację u Stołecznego Konserwatora Zabytków. Szukamy wsparcia u warszawskich przedsiębiorców. Po wyremontowaniu chcemy przeznaczyć 540 m2 powierzchni Dworca Wodnego na cele edukacyjne Muzeum Wisły. Chcemy aby jak dawniej znów służył żegludze, Wiśle i Warszawie. Pomóż nam uratować najstarszą barkę na Wiśle. Chwila ostatnia. Kup cegiełkę na remont barki, wpłać darowiznę, przekaż 1% na Ja Wisła, KRS: 0000 231916. Liczy się każdy grosik. Dworzec Wodny potrzebuje ich trzysta milionów.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771