TYP: a1

Powstał projekt rewitalizacji Portu Czerniakowskiego

poniedziałek, 6 grudnia 2010
Weronika Morys
Tomcat Arch
Konkurs na koncepcję planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego wygrała pracownia. Tomcat Arch. Design Tomasza Olszewskiego z Piaseczna. Port Czerniakowski znajduje się w Warszawie na lewym brzegu Wisły, w dzielnicy Śródmieście na wysokości osiedla Solec.

Port Czerniakowski nie był pogłębiany od 40 lat. Z powodu osadzania mułu w porcie, podczas niskich przepływów basen portu częściowo wysycha, co uniemożliwia korzystanie z wody nawet kajakarzom. Obecnie Port Czerniakowski jest miejscem działań Fundacji Ja Wisła, która przeprowadza regularne akcje sprzątania portu, organizuje na jego terenie koncerty, tańce na Dechach, kino plenerowe, a latem, w awanporcie, wystawia leżaki. Obecnie w porcie cumuje barka "Herbatnik", łódź pychowa "Rowka", bat "Nieuchwytny" oraz wiślana krypa "Basonia-Wałowice", które są własnością Fundacji. Port można zwiedzać pieszo, rowerem, kajakiem. Port stał się również przystanią dla barek mieszkalnych (koszarek). Jest to jedyne bezpieczne miejsce na lewym brzegu Wisły, w którym mogą cumować nie stojąc w nurcie rzeki.

Przedmiotem konkursu było wykonanie koncepcji zagospodarowania obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego, jako głównego portu rzecznego Warszawy z przeznaczeniem na rekreację, sport i turystykę wodną, a także opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów publicznych. W zwycięskiej koncepcji, która została wybrana spośród 26 złożonych prac, port został osłonięty budynkiem wzdłuż ulicy Czerniakowskiej. Elewacja budynku będzie obłożona membraną z tworzywa sztucznego, która ma budzić skojarzenia z żaglem rozpostartym na wietrze. Koncepcja zakłada również stworzenie kawiarni w budynku podwieszonym pod Mostem Łazienkowskim, pieszo-rowerowej kładkę nad zatoką i szpaleru fontann na Osi Stanisławowskiej. Na na czubku cypla architekci zaplanowali wieżę widokową w kształcie muszli ślimaka.

Tak obecnie wyglądają okolice Portu Czerniakowskiego:

View Larger Map

Tak ma wyglądać Port po rewitalizacji:
Tomcat Arch.
Tomcat Arch.

Tomcat Arch. Tomcat Arch.
Tomcat Arch. Tomcat Arch.
   
Tomcat Arch. Tomcat Arch.
 Tomcat Arch.  Tomcat Arch.
   
 Tomcat Arch.  Tomcat Arch.
  Tomcat Arch.   Tomcat Arch.
   
  Tomcat Arch.   Tomcat Arch.
Tomcat Arch. Tomcat Arch.
   
Tomcat Arch. Tomcat Arch.
Tomcat Arch. Tomcat Arch.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771