TYP: a1

Bitwa pod Salaminą

środa, 2 marca 2011
Weronika Morys
Bitwa rozegrała się w 480 roku p.n.e. w cieśninie między wyspą Salaminą a wybrzeżem Attyki w Zatoce Sarońskiej, między flotami grecką i perską. Zwycięstwo Grecji zaważyło o losach wojen perskich. Uważa się nawet, że była to jedna z bitew, które zmieniły bieg historii.

Wąska cieśnina, w której schronili się Grecy, dawała dobrą osłonę przed atakiem nieprzyjacielskiej floty. Występujące tu zmienne wiatry, prądy morskie i podwodne skały musiały utrudnić manewrowanie statkami nie znającym tych wód Persom. Król perski Kserkses chciał wywabić Ateńczyków z cieśniny, jednak nie udało mu się to. Tymczasem Grecy rozpuścili pogłoskę o rzekomych buntach na swoich okrętach i o tym, że część z nich chce opuścić szeregi i odpłynąć do Koryntu. To przyspieszyło decyzję króla perskiego o ataku.

Okręty perskie wpłynęły do cieśniny pod osłoną nocy, licząc na atak znienacka. Grecy zostali jednak ostrzeżeni i byli gotowi. Kiedy flota ich nieprzyjaciół wpłynęła w wąski przesmyk, okazało się, że nagromadzenie statków w jednym miejscu przysparza wielu problemów. Poza tym zerwał się silny, zachodni wiatr, który dobrze znali Ateńczycy, a o którym nie mieli pojęcia Persowie. W rezultacie okręty lewego skrzydła perskiego zaczęły zderzać się ze sobą, łamać wiosła i blokować drogę innym. Jednostki z prawego skrzydła zostały z zaskoczenia zaatakowane przez triery greckie. Gdy wiatr zmienił wreszcie kierunek na południowy, większość floty postawiła żagle uciekając w stronę Faleronu.


Bitwa pod Salaminą

Bitwa u brzegów Salaminy miała doniosłe znaczenie strategiczne. Wojska perskie nie szły już niepowstrzymanie naprzód, a czas pracował na korzyść Greków.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521